| miha_6184 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste asemanari si deosebiri intre ADN si ARN?

Răspuns Câştigător
| KatlynKim a răspuns:

Asemanari: - sunt acizi nucleici
-contin adenina, guanina, citozina
DeosebirisickADN-ul este bicatenar, ARN-ul este monocatenar.
-la ADN baza purimidinica este timina, iar la ARN uracilul.

1 răspuns:
| Ioanaaal a răspuns:

ADN are o structura bicatenara(format din doua lanturi polinucleotidice)iar ARN este monocatenar(dintr-o singura catena polinucleotidica).La ADN pentoza este reprezentata de dezoxiriboza iar la ARN pentoza este riboza.Baza purimidinica la ADN este timina iar la ARN este inlocuita de uracil.