| reee3 a întrebat:

Salut, o sa pun o intrebare putin deplasata sa spun. marog am 17 ani sunt in clasa a 11-a la un liceu tehnologic numit CFR. Nu imi place scoala -.-' eu ma duc la scoala pentru mama care isi face vise cu mine. marog am avut si am si eu un vis sa ajung in armata dar cum nu imi place scoala nu stiu ce sanse am. adica stiu ca trebuie sa am bacul luat. nu conteaza nota dar sa il am luat dar eu nu am luat in viata mea la matematica intr-un test o nota mai mare de 5. romana cred ca maxim 6. La mate am avut un ghinion imens de cand sunt in liceu caci am dat de un profesor care ne dicteaza la test iar eu nu inteleg nimic la ora lui cum preda. si nu imi permit sa fac meditati. Deci ce as putea sa fac sa am si eu ceva in viata... sa nu mor cu o lopata in mana. Sa ma duc la furat nu vreau dar nici cartea nu imi place. v-am spus e o intrebare stupida... dar vreau sa vad si eu cateva raspunsuri.

3 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Te plangi prea mult, in primul rand fii barbat.
Ce vrei sa faci cu viata ta? sa muncesti toata viata pentru unu care isi schimba masinile la luna?
Sau sa inveti 2-3 ani si sa traiesti toata viata ca un om independent
Trage tare anul asta, profesorul nu conteaza, invata tu sa intri la academia militara daca visul tau este sa ajungi in armata
Nu te opreste nimeni, lenea nu e o scuza, profesorul nu e o scuza
Asa de slab esti tu ca om sa te lasi invins de niste lucruri minore?
Pune mana si invinge viata, nu deveni prada acesteia

| CataC a răspuns:

Salut
De muncit va trebui sa muncesti intr-un fel sau altul, nimic in viata nu e gratis.
Poti munci acum cu capul, sau poti munci o viata cu mainile.
Nu o sa-ti fie usor nici intr-un fel nici in altul, dar daca vrei sa-ti fie usor dupa pune mana si invata acum.
Gandeste-te ce vrei sa fii si indreapta-te intr-acolo.
Daca vrei la lopata, poti renunta din clasa a11-a, nu te mai ajuta.
Daca vrei mai mult, inveti alea 3 materii de bac+ ce materii ai nevoie pentru ce vrei sa faci. Nu e usor, mai ales ca ai mult de recuperat, dar alta cale nu e.
Nu mai cauta vinovati in alta parte, daca doar matematica era cu note mici puteai da vina pe profesor, dar tu ai note mici pe linie.
Fii barbat, asuma-ti responsabilitatea si schimba ceva pana nu e mai tarziu.
Capu' sus si multa bafta!

| neutrino a răspuns:

Si lopata trebuie de cineva manuita. Daca nu o doresti, inca mai ai timp sa iei masurile cuvenite.