| Pingu99 a întrebat:

Salut.Spuneti-mi va rog
ce este o opera epica...

Răspuns Câştigător
| printrestele a răspuns:

Apartin genului epic creatiile literare in care gindurile, sentimentele si ideiile autorului sunt exprimate in mod indirect prin intermediul actiunii si al personajelor.

4 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Opera epica este opera literara in care autorul isi exprima in mod indorect gandurile, ideile, sentimentele, prin intermediul actiunii si al personajelor.
Fundita?! puppy dog eyes

| SimonaCristina a răspuns (pentru SimonaCristina):

De asemenea, se impletesc modurile de expunere : naratiunea ( in general predominanta ), descrierea si dialogul!
Succes! happy

| BlackAngel29 a răspuns:

Opera epica este cea in care autorul isi exprima gandurile in mod indirect.
In cele mai multe cazuri folosind ca mod de expunere predominant naratiunea sau descrierea

| Aylla a răspuns:

Este o opera in general in proza care are o actiune mai complicata. In mare, toate operele apartin genului epic, exceptand poeziile care apartin genului liric si piesele de teatru care apartin genului dramatic.