| Anonym_9892 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a la un liceu nasol.

As dori sa ma mut inainte de sfarsitul primului semestru. Am incercat la director si la inspectorat. Mi-au spus ca nu pot doar la sfarsitul primului semestru.

Ar mai fi alta alternativa sa ma pot muta inainte de sfarsitul primului semestru?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In clasa a IX-a Regulamentul nu permite transferul de la un liceu la altul decat in cateva cazuri speciale, respectiv gemeni care sunt la licee diferite, schimbarea domiciliului, etc. Ca regula generala transferul este permis doar dupa primul semestru, daca ai media mai mare decat a ultimului intrat si cu eventuale diferente, daca schimbi profilul. Numai bine!

| Maxiela a răspuns:

Astea sunt doar scuze, eu personal m-am transferat inainte de a se termina semestrul intai in clasa a 9 a. Si eu ca si tine am umblat la inspectorat, directorii etc. si nu am rezolvat daca nu ai pile si relatii. Un alt motiv ar fi faptul sa-si nu piarda elevii chiar daca sunt slab pregatiti(cazul liceelor rau famate) sau din contra pe cei buni; eu am facut parte din a doua categorie.Nu-ti spun cate am mai tras pe pielea mea pana am reusit. Sfatul meu e ca parintii tai sa se duca sa vorbeasca personal cu directoarea liceului unde vrei sa te transferi, eventual sa sa-i arate situatia ta scolara si daca ai rezultate la concursuri olimpiade si sa depuna o cerere la secretariat si abia apoi la liceul care esti pentru a-ti da drumul si actele; sau daca iti da drumul dar nu-ti dau actele te duci la fosta scoala generala pentru a obtine un duplicat si le duci la viitorul liceu. Daca intr-adevar iti doresti trasnferul vei face orice sa-l obtii si parintii sa fie de acord cu tine si sa te sustina 100% si sa se lupte si cu morile de vant. Pot sa-ti mai spun sa fii atenta pe viitor le alegerile facute(scoli, cursuri, facultate etc.)
Succes!
p.s.: as dori sa aflu daca pana la urma ai reusit si unde anume.
ah, si unele licee te primesc ori din semestrul 2 al clasei doar a 9 sau din anul urmator si sa vezi ce diferente trebuie sa dai daca e cazul.

| Anonym_9892 explică (pentru Maxiela):

Deci. sa iti spun toata povestea, eu, cand am pus optiunile de transfer, l-am ascultat pe un coleg ca o sa fie usor si e aproape etc. ma rog asta nu conteaza.
In prima zi de scoala, am fost cu mama mea la liceul unde doresc sa ma transfer (am intrat la profil comert la un liceu varza cu reguli foarte stricte, si doresc vreau sa ma transfer la filologie pentru ca eu nu stiu absolut nimic la matematica). am mers acolo mi-a dat fisa de transfer. a 2-a zi, directorul de la scoala in care vreau sa ma mut, mi-a aprobat cererea, mama mea a mers la liceul in care sunt acum, directorul de la liceul respectiv mi-a aprobat cerera. in momentul acela a venit secretara si a spus ca este infractiune, ca scrie in lege ca nu e voie, ca ei nu fac infractiuni (totusi o colega s-a mutat in alt liceu chiar ieri.). BUN. nu a mers cu asta.
Eu, m-am inteles in clasele 5-8 extrem de bine cu profesoara de romana si m-a ajutat la inspectorat cu niste pile. a facut mama mea cererea de transfer a 2-a zi, a mers cu cererea la inspectorat, inspectorul pe care il cunostea profesoara de romana, a intrat cu mama mea in birou si a vorbit cu ea, a spus ca stie cum sta treaba si sa mearga la inspectorul general. Acolo, inspectorul general, i-a spus mamei mele ca nu am voie doar din semestrul 2 sa ma mut (inspectorul general stia si el cum sta treaba).

| Maxiela a răspuns (pentru Anonym_9892):

In primul rand, daca directorul de la liceul care vrei sa pleci ti-a acordat transferul nu vad ce treaba are secretara si nici vorba de infractiune pentru ca ea doar iti da dosarul si nu are nici o treaba. Directorul e cel care ia toate decizile si eventual pe el l-ar trage cineva la raspundere. Eventula mergi la directorul de la liceul tau si spune-i de comportamentul secretarei.
Cat despre transferul in semestrul al doilea inspectorii nu se baga cu nimic in lume chiar daca ai pile si relatii, pentru ca spun ei nu e treaba lor si ca asta se rezolva doar intre directorii scolii. Si ca sa astepti pana in semestrul doi ca sa pleci iti spun sigur ca la liceul unde ai vorbit si te accepta, in semestrul al doilea nici nu se mai uita la tine(se face ca ploua sau spun ca s-a ocupat locul chiar daca nu e asa). Solutia ar fi ori sa te muti acum chiar daca secretara nu vrea sa-ti dea actele( le recuperezi un dublicat in original de la fosta scoala generala) sau cu o zi doua inainte de a intra in vacanta de semestrul doi, parintii sa mearga si sa te intereseze la alte licee de transfer.

p.s.: ai putea spune din ce oras esti si la ce liceu esti acum

| Anonym_9892 explică (pentru Maxiela):

Lasa-mi mesaj cu ID sau ceva... nu vreau sa fac toate informatiile publice. Sunt din Oradea.

| Anonym_9892 explică (pentru Maxiela):

Directorul era de fata cu secretara cand a inceput sa comenteze, i-a si dat mamei mele o fisa unde scria ca elevii claselor a IX-a nu au voie sa se transfere pana in semestrul 2.

| takoda171 a răspuns (pentru Maxiela):

Directorii astia! Eu sunt clasa 10-a acum si am incercat sa ma transfer dintr-a 9-a dar directoarea nu mi-a dat transferul..nici prima si nici a doua oara...nici macar nu m-a lasat sa fac cererea! Asi vrea sa ma transfer pe sem 2 acum in clasa 10-a, dar nu stiu cum voi reusii sa o fac sa imi dea transferul ala nenorocit...

| Anonym_9892 explică:

Si in + de asta, secretara mi-a rupt fisa de transfer pentru ca "ei nu tin ilegalitati in scoala".

| Maxiela a răspuns (pentru Anonym_9892):

Nu-mi vine sa cred ca secretara poate sa faca asa ceva in fata unui director. De cand e mai mare oul ca gaina? Inseamna ca directorul e un tantalu. Asa cum secretara a avut asemenea indrazneala si a sfidat-o pe mama ta pe fata, incercand sa o intimideze asa sa procedeze cu ea, sa ridice tonul, vocea, eventual sa o sperie cu amenintari.
Daca vrei poti trimite mesaje prin TPU dar privat, pentru ca fara suparare nu dau datele mele la nimeni.

| Anonym_9892 explică (pentru Maxiela):

Ma rog... am sa incerc sa fac o cerere la liceul la care doresc sa ma transfer, sa ma duc la directorul de la liceul in care sunt acum sa imi aprobe cererea, iar daca mi-o aproba, o sa merg la scoala generala sa imi faca duplicatul.
Nu am voie sa iti trimit mesaj pentru ca sunt membru junior.
Imi poti spune te rog, tu cum te-ai transferat?

| anonimanonimt a răspuns:

Ai reusit ss te muti?