| Anonym_9892 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a la un liceu nasol.
As dori sa ma mut inainte de sfarsitul primului semestru. Am incercat la director si la inspectorat. Mi-au spus ca nu pot doar la sfarsitul primului semestru.
Ar mai fi alta alternativa sa ma pot muta inainte de sfarsitul primului semestru?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Numai o situatie medicala deosebita si dovedita te poate ajuta in cazul uni transfer inainte de sfarsitul primului semestru.Transferurile sunt reglementate de un Regulament --- vezi continutul art. 136 care justifica raspunsul primit de la inspectorat :

"Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul."