| AlexandarAlx a întrebat:

Salut sunt clasa a 9a si maine o sa dau teza la matematica si am si eu nevoie de ajutor.
1) Cand fac exercitii ma injurc la semne (ex: -8+1, -1-6) etc... Imi puteti explica cum fac sa nu ma mai injurc ca stiu regula semnelor dar ma incurc la exercitii.
2) Eu stiu doar algebra si sunt pff la geometrie, nu stiu nimic. Ma puteti ajuta sa imi explicati cum fac ex la geometrie (din astea cu vectori etc.)
Multumesc dau funda.
(Sunt la un liceu slabut, nu fac cine stie ce matematica)

Răspuns Câştigător
| Carapace a răspuns:

Salutare,
Daca esti in clasa a noua algebra esentiala trebuie neaparat invatata.
Te sfatuiesc sa exersezi mai mult. Daca ai un numar sore exemplu -11, mereu sa te gandesti la o axa unde 0 este mijlocul(sau originea) iar tu cand aduni: -11+5, duci spre dreapta numarul, adica mai aproape de 0. Aceast simplu calcul poate fi inversat în 5-11, cu alte cuvinte orice numar este ori pozitiv ori negativ si il poti intoarce cum doresti intr-o adunare sau scadere. Rezultatul va fi -6. In cazul in care ai un minus in fata parantezei ca de exemplu -6(-11+3), vei rezolva intai paranteza: -6(-8) iar cand vei deschide paranteza rezultatul va fo 48, cele doua minusuri disparand.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| alexxis0712 a răspuns:

Cum ai spus tu acolo ar insemna : -(8-1) adica -7. -(1+6)= -7

| TinK0de a răspuns:

Frate chiar daca nu faci cine stie ce matematica, operatiile cu numere intregi trebuia sa le stii din clasa a 6-a maxim a7-a...

| Maree1 a răspuns:

-8 +1 gandeste-te ca ai o datorie de 8 lei si dai doar un leu si iti mai raman inca 7 lei sa dai si pui cu - ca e datorie.

| Cristikoooooo0 a răspuns:

Pai primadata faci adunarile dupa aia scaderile si semnele din fata primei adunari sau scaderi pe pun de obicei an fata de el sunt foarte simple numa ca trebuie sa gandesti unpik sper ca te-am ajutat