| Jawsz a întrebat:

Sunt pasionat de informatică.. Dacă mă voi duce la un liceu, la filologie, voi putea da la o facultate de informatica sau trebuie neapărat să fiu la matematica-informatica?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei alege profilul uman(filologie) iti va fi, practic, imposibil sa faci fata unui program de studii universitare in domeniul informaticii.In facultate vei avea nevoie de cunostintele dobandite in liceu la profilul real, nicidecum la profilul uman.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic poti da la ce facultate vreo tu indiferent de profilul de liceu.

Dar sa te duci la o facultate de info fara sa fi facut matematica si informatica de la un profil mate info inseamna sa te infunzi de tot.

Cu programarea mai e cum mai e, ca se ia de la 0 in prinicipiu, dar oricum va trebui sa faci eforturi mari sa ii prinzi din urma pe ceilalti.

Cu matematica e mai complicat, matematica nu se ia de la 0 ci se pleca de la nivelul M1 facut la profilele mate info din liceu

| mihai69 a răspuns:

Poți da la orice facultate, dar va trebui să te pregătești intens în particular ca să poți să o și urmezi, după ce ești admis! Altfel, îți vor lipsi multe noțiuni, dar și experiența rezolvării diferitelor tipuri de exerciții și probleme.

| Mihaela1964 a răspuns:

La profilul filologic vei avea o singura ora de matematica pe saptamana si 5 sau 6 ore de limba romana. Nu vei putea sa faci fata cerintelor din facultate, urmeza profilul mate-info sau in cel putin cel de stiinte.

| Study a răspuns:

Ca sa faci facultatea de informatica, respectiv AC, nu e obligatoriu sa te duci pe acel profil la liceu.Insa vei avea mici goluri la facultate.Cam asta e...

| suntserios a răspuns (pentru Study):

Mici goluri? eu zic ca va avea goluri imense