| RobertCristache200 a întrebat:

am nevoie de ajutor la chimie, legat de ecuație. De ex: oxid de aluminiu =Al2o3, puteți să-mi spuneți de unde sunt/cum aflu numele intre aluminiu adică acel 2 și după O adică 3? Vreau sa știu cum aflu acele numere...

1 răspuns:
| OohAnamaria a răspuns:

Buna! Este vorba de valente.Aluminiul are valenta 3, iar oxigenul 2.Cand le scrii, le scrii cu valentele jos, dar incrucisate.Adica valenta oxigenului o scrii jos langa(dupa) aluminiu.iar valenta aluminiului o scrii jos(langa) oxigen.De exemplu, KO(oxid de potasiu):potasiul are valenta 1, iar oxigenul valenta 2.Se scrie K2O(valenta oxigenului am scris-o langa K, iar valenta potasiului nu se mai scrie pentru ca e 1). Stiu ca nu sunt buna la explicat, dar daca vrei mai de detaliat spune-mi si-ti explic tot.Dar in ce clasa esti?