| DenimM a întrebat:

Care sunt "treptele" care se fac pana sa iei bacul, deci prima oara se da un examen oral la romana, pana la cel scris?
Sunt pe profil de protectia mediului si dau bacul la romana. matematica si biologie de clasa 9-10 ...si nu prea stiu cum se procedeaza pana la examenele scrise.
Funda

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La profil "Resurse naturale si protecţia mediului"/Protectia mediului dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

Îţi doresc un Paște Fericit!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| KillaNoFilla a răspuns:

Da,
romana:oral
alta zi lb straina:scris
alta zi lb.straina:oral
infinal,bac

notele la Bacul te interesaza, nu te stresa cu oralul.