| Roplayermlg2k16 a întrebat:

Cum se afla a 500-a zecimala a unui numar etc? Sunt cls a 8a si nu inteleg ce ne-a predat profesoara. Imi puteti arata cam ce pasi ar trebui sa urmez? Poate pentru si alt numar, algoritmul. Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

In cazul asta, partea fracționară este șirul numerelor naturale.
Urmează 0, 1234567891011121314 15...samd.
A 25-a zecimală este 5.
Restul te las sa descoperi ce si cum singur.
Spor.

| Roplayermlg2k16 explică (pentru Uvox):

Stiam si eu ca a 25-a zecimala este 5, dar mersi laughing.

| Uvox a răspuns (pentru Roplayermlg2k16):

Cu plăcere big grin

| Marius16785 a răspuns:

Faci 500: la cate zecimale sunt, in cazul tau 15, cred ca da ceva 33 r 3, si te gandesti fiecare zecimala din alea se repeta de 33 de ori si raman 3 factori, adica in cazul tau zecimala este 3, Daca ai nelamuriri raspunde-mi