| Bisbiavatar12 a întrebat:

La liceul meu am 2 ore de franceza pe saptaman si am 2 note. Saptamana trecuta trebuia sa prezentam ceva pentru a 3-a nota si eu nu am venit la ore.(singurele absente de pe semestrul asta) Asa ca trebuia sa o caut la cancelarie aceasta saptamana pentru a-mi pute nota si a-mi incheia media. Problema este ca am stat luni si azi jumatate de ora la cancelarie si nu era de gasit.

Intrebarea mea este, se poate incheia legal media cu 2 note avand 2 ore pe saptamana si daca nu ce imi recomandati sa fac? Intreb deoarece celorlalti colegi li s-a incheiat media la franceza iar unui coleg si mie nu (desi am citit pe net ca legea permite incheierea mediei cu 2 note la materiile cu 2 ore pe sapt) Funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate incheia, cu exceptia cazului ca ai fi in situatie de corigenta semestriala, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(6)Elevii aflaţi în situaţie de corigenţă vor avea cu cel puţin un calificativ/o notă în plus faţă de numărul de calificative/note prevăzute la alin. (4), ultimul calificativ/ultima notă fiind acordat/ă, de regulă, în ultimele două săptămâni ale semestrului."

| Bisbiavatar12 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns. Nu cred ca ma aflu in corigenta semestriala intrucat am un 6 si un 7 la franceza. Oricum, am primit mesaj de la profesoara de franceza cum ca ar trebui sa merg maine la cancelarie sa ii prezint nu stiu ce proiect, deci tot nu se lasa si vrea cu 3 note :/

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Parerea mea este ca sa-i prezinti proiectul, cat de slab ar fi, altfel ar putea sa-ti dea o nota de unu, tocmai fiindca nu l-ai prezentat.

3 răspunsuri:
| SupMates a răspuns:

Iți trebui minim 3 note daca ai 2 ore de Franceza pe saptamana.Incearca sa iti contactezi profesoara, poti ruga un profesor sa o anunte ca nu ai nota.
Noroc!