| Mysw a întrebat:

Ofer funda celui care imi da un sfat cum sa traduc un text in limba Engleza doar cu ajutorul unui dictionar de cuvinte. Textul trebuie tradus la perfectie si as vrea sa stiu ce ar trebui sa am la baza? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu se poate traduce „la perfecție" un text, dintr-o altă limbă numai cu ajutorul dicționarului.
Dicționarul dă numai forma de nominativ a substantivelor, adjectivelor, pronumelor sau infinitivul verbelor.
Dar, pe parcursul vorbirii, cuvintele se flexionează ( își schimbă forma) cu ajutorul cazurilor, sau a modurilor și timpurilor, a gradelor de comparație, etc.
Ori, pentru aceasta, trebuie să cunoști „foarte bine " gramatica limbii.
Cam asta e!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa ai la baza gramatica limbii engleze

| ƒутzσaѕa a răspuns:

Pai ar trebui sa stii la perfectie timpurile si cuvintele din acel text