| Tobiii a întrebat:

sunt clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa aleg, mate-info sau stiinte ale naturii? Ma puteti ajuta, zicandu-mi la fiecare profil ce materii se fac si din ce se dau tezele, respectiv bac-ul?

Răspuns Câştigător
| NPA a răspuns:

Buna,eu sunt profil matematica informatica, clasa a XII-a si iti pot spune cu precizie la ce se dau teze si bacul la acest profil, insa nu stiu legat de stiintele naturii.
La mate-info dai teza din :romana, matematica M1, informatica si la alegere biologie, chimie sau fizica, iar bacul romana, matematica M1 si la alegere biologie(animala&vegetala sau anatomie), chimie(anorganica sau organica), fizica sau informatica.
Si legat de ceea ce a spus cineva mai sus, nu ii atat de grea matematica M1, daca pui un pic osul te descurci, si in plus, avantajul acestui profil este ca poti merge mai departe la facultate in absolut orice domeniu vrei, pentru ca in 4 ani te pregatesti la fel de bine la toate materiile.
Bafta in ceea ce vrei sa faci!happy

13 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Alege ce te reprezinta cel mai bine pe tine si unde crezi ca o sa faci o "figura" buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mate info = o sa iti urasti zilele si o sa iti iasa mate si info pe urechi (am terminat mate info), insa daca esti pasionat de mate e foarte ok!

| LoOvE a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce note ai la mate? Pardon...ai avut

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoOvE):

Incepand de la nota 1 si pana la 10, le-am avut pe toate!

| LoOvE a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte misto rolling on the floor

Dar le-ai avut cu matematica? Sau te-ai dus l mate info pentru ca vroiai sa fac alte materii care se faceau acolo pe langa mate si fzica (de exemplu chimia sau biologia) care se face mai mult decat la uman

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoOvE):

Zic ca le-am avut pe toate pentru ca asa a fost, insa nota 1 am luat-o de 2 ori in acelasi semestru, si din cauza unor prostii pe care le-a facut clasa am luat toti 1 si am mai luat un 1 dar nu stiu pentru ce, insa am scos media 6, altii s-ar fi transferat dupa 2 de 1, imi placea matematica, dar asta nu inseamna ca imi faceam tema intotdeauna, incerci sa vezi la ce profil sa dai mai departe, pentru ca, crezi ca unul e mai usor decat altul, si te astepti sa treci prin liceu ca rata prin apa, dar tine minte, in viata nimic nu e usor, nu alege calea cea mai usoara, alege ceea ce iti place tie, asta e tot ce conteaza, cand faci ceva ce iti place totul e mai simplu, de exemplu, daca iti place mate alege mate-info, daca nu, ia-ti gandul, dupa terminarea liceului va trebui sa faci o facultate, pentru ca e un profil teoretic, deci, practic nu ai o meserie in mana, si poate din greseala, dupa liceu alegi o facultate de inginerie, sa zicem Automatica si Calculatoare, si in primul an, o sa ai niste module de matematica de o sa te uiti in sus spre cer si o sa intrebi de Cel de sus, daca asta e o gluma sau nu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Bellutza98 a răspuns:

Măi,te duci acolo unde îți place și te reprezintă.Du-te acolo unde te pricepi mai bine,de exemplu eu vreau să merg la Filologie (Științe ale naturii) pentru că urăsc matematica,fizica,chimia și pentru nimic în lume nu vreau la Mate-Info, eu vreau la limbi străine, la științe...
Deci du-te acolo unde te atrage mai mult. Dacă ai pus întrebarea asta înseamnă că probabil ți-e indiferent dacă mergi la una sau la alta. Pune-ți în balanță materiile care îți plac de la mate-info și materiile care îți plac de la Științe ale naturii și alegi.
Și apropo de teză, la Științe ale naturii vei da la alegere dintre mai multe limbi străine (cred) dacă nu vei alege doar din engleză și franceză(eu sunt clasa a VII-a și o să aleg engleză când o să mă duc acolo), iar la Mate-info o să dai cred că tot la alegere... dacă nu din matematică!
Succes și alege ce este bine pentru tine.

| Tobiii explică (pentru Bellutza98):

Pai da, imi este indiferent, dar nu am pus intrebarea pentru a-mi spune lumea la ce profil sa ma duc, vroiam sa stiu ce materii se fac si din ce se da teza si bac-ul happy.

| Maduux a răspuns (pentru Bellutza98):

Stiintele naturii si filologia sunt paralelehappy 2 profiluri diferite care nu au nici-o legatura unul cu celalalt.