| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa intorc pe "calea cea buna" o adolescenta de 12 ani care, din motive obiective, a ajuns sa urasca scoala.
M-ar interesa materiale pe care sa le pot accesa online pe cat posibil fara sa trebuiasca sa ma inscriu, si mai ales fara sa trebuiasca sa le dau date personale. Pot citi in engleza, franceza, italiana, spaniola si evident romana. Am cunostinte de baza de psihologie dar meseria mea este una tehnica. As putea intelege un curs, dar nu un articol al unui cercetator de varf.
Cursurile de psihologie generala nu imi sunt de folos decat daca contin un exemplu de situatie similara cu cea care ma intereseaza, caz in care va rog sa imi specificati dupa ce sa caut sau pagina.
Am pus o intrebare separata pentru ideile de solutii concrete.
Dau funda dupa 72 ore raspunsului care ma ajuta cel mai mult.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Inteleg ca nu vrei sa dai aici foarte multe informatii. Daca vrei scrie-mi in privat despre aceste cauze obiective si am sa te indrum spre ce poti sa citesti. Am terminat Psihologie si cam stiu ce vorbesc si pe unde ai putea sa gasesti ce cauti big grin

| SkyPilot a răspuns (pentru Oana92):

Multumesc foarte mult, iti voi scrie in cursul zilei de maine.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sunt carti--- le poti cumpara.
"Nu ma poti obliga", autor Cynthia Tobias(http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=23650)
"I Hate School: How to Help Your Child Love Learning", autor Cynthia Tobias(http://www.christianbookpreviews.com/......detail.php

| jewnina a răspuns:

Http://www.iestiemposmodernos.com/escuelapadres/socorro.htm

Eu cred ca in primul rand trebuie descoperit motivul pentru care nu mai vrea sa mearga. Presupun ca are probleme cu colegii sau cu vreun profesor. Alte motive la varsta lor (daca nu cumva sufera de vreo dezordine mintala (trastorno mental)) nu ar putea sa aiba.

Iti urez succes

| SkyPilot a răspuns (pentru jewnina):

Problema o stiu, este cu scoala. Nu am vrut sa prezint prea multa informatie in zona publica. La cealalta intrebare pe care am pus-o pe acest subiect, am primit o multime de raspunsuri pe privat de la specialisti in psihologia copilului ale caror varste erau de 12-14 ani happy Daca vrei iti pot descrie problema pe privat.