| zma98 a întrebat:

Vreau raspunsuri sincere, dau funda si vot.
Deci, sunt in clasa a 8-a, curand voi avea examenul si am o problema.. Eu in clasele 5-6-7, nu prea invatam, adica invatam cat sa am media generala 8. Si din a 5-a eu nu am mai facut compuneri. Si acum, cum m-am pus pe invatat anul asta si nu mai am deloc inspiratie sa fac compuneri, parca nu stiu sa incep, dapai sa mai scriu ceva pe acolo. Imi puteti spune si mie, ce as putea face, ca sa am din nou inspiratie sa fac compuneri? Dau funda si vot. ajutati-ma va rog.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ia niste ore de limba romana, inceputul e mai greu, dupa ce o sa faci cateva compuneri, 8 9 10, o sa iti vina tot mai usor sa le faci, scrie, scrie, repetitia e mama invataturii

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Pai trebuie sa ai si tu o sursa de inspiratie, adica incearca sa citesti carti, sa citesti compuneri pe internet sau orice inseamna lectura.O sa te descurci si stai linistit, eu am trecut prin examenul asta, sunt in clasa a 10-a, cred ca examenul de evaluare nationala este o joaca, sincer.Multa bafta! :* happy

| Northern a răspuns:

Ce esti asa stresat? Examenul de capacitate e usor, enervant si prostesc.La romana nu poti impresiona asa usor(ma refer la comisie). Oricat de fain crezi tu ca le-ai facut, tot nu e bine.Ia-ti un exemplu si foloseste-l tot timpu'. Daca nu vrei sa alegi filologia, n-ai de ce sa te ''straduiesti'' pentru nimic. happy

| Utilizator1234 a răspuns:

Carti!

| Veritas a răspuns:

Dacă nu ai talent la compuneri, nu vei avea niciodată. Nu o să reușești niciodată să faci o compunere foarte bună. Nu te supăra, îți spun din proprie experiență.

| zma98 explică (pentru Veritas):

Nu vreau sa fac compunere perfecta sau ceva. Vreau sa fac o compunere, cat de rea ar fi. Dar macar sa imi iese, asa nu imi iese deloc. Nici nu stiu sa incep straight face

| Veritas a răspuns (pentru zma98):

Dacă nu vrei să faci niște opere de artă atunci citește multe cărți să-ți îmbogățești vocabularul și uită-te la exemple de compuneri. La examen îți trebuie mai mult textele argumentative: să demonstrezi că o operă aparține genului epic, liric sau să faci o caracterizare a personajelor. axează-te mai mult pe chestiile astea.

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Incearca sa citesti cat mai multe carti dupa care iti scrii pe o foaie/un caiet sau ceva cuvintele care te impresioneaza sau crezi ca sunt potrivite pentru o compunere.
Funda?

| NumeciudatT a răspuns:

Nu trebuiesc compuneri.iti trebuiesc texte argumentative.si eseuri pe baza textului sau iti va da un titlu iar tu trebuie sa argumentezi si sa explici etc..nu este greu
citeste asta vei invata cum se face un text argumentativ http://www.scritube.com/......t34855.php

iar aici un eseuhttp://www.scribd.com/doc/86951735/ESEU-Cum-Se-Face

exerseaza in fiecare zi.bafta