| 13BulllDoG13 a întrebat:

Salut tuturor! Am o problema cu ciobanescul meu german, am incercat sa-l dresez, stie comenzile:sezi, culcat si da labutza, dar nu stiu ce sa fac pentru a nu mai sari pe mine si pe membri familiei si sa stea in curte fara a intra in casa...+ca am observat ca in ultima perioada are tendinta de a musca.precizez ca-l scot frecvent la plimbare iar cainele este femela. Sper sa ma puteti ajuta deoarece nu mai stiu ce sa fac, multumiri anticipate.

3 răspunsuri:
| toropeala a răspuns:

Cum l-ai invatat sa shada culcat etc asa faci si acum, cand sare pe tine arata-i ca nu e bine ce face, cand se apropie striga putin la el, preia tu fraiele, fa asta de mai multe ori si eventual da-i si cate o recompensa, la fel si cu statul afara, trebuie sa ii arati ca nu e bine, nu sa te panichezi sau sa razi si sa incepi sa te joci cu el, mustruluieste-l puti, cearta-l de mai multe ori, trebuie si rabdare destula insa...

| DrVetBogdan a răspuns:

Buna ziua,
O prima intrebare ar fi - Ce varsta are Ciobanescul German despre care vorbiti?
In general de la o animita varsta dresajul se face mai greu. Varsta optima pentru dresaj este de 6 luni. Se poate incepe si mai devreme dar doar pentru comenzile de baza. Mai multe detalii cu privire la dresaj puteti gasi si pe site-ul meu http://www.ciobanescgermandevanzare.ro

| 13BulllDoG13 explică (pentru DrVetBogdan):

Pai cainele are 1 an... dar de cand il am are problema cu saritul si intratul in casa.straight face mai nou a rupt si cleanta. nu stiu ce sa ma fac cu cainele astasad