| 0anna0 a întrebat:

Cum sa îmi dresez câinele cu comanda "culcat", daca habar n-are ce e aia?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pai cum ai vrea sa stie ce este "culcat" daca nu ii arati?
Tu stii sa faci un un exercitiu de matematica dar pe care tu nu l-ai invatat si nu l-ai facut niciodata?
Plus ca un caine imita un exercitiu pentru ca are o recompensa ( mancare, mangaiere, lauda, sau chiar iubire fata de stapan, dar intai trebuie sa stie cu ce se manaca acel exercitu).
Incerca cand spui "culcat" sa il pui tu culcat si sa il recompensezi ( cu mancarea favorita, sau laude sau ambele) si repeta, pana cand el se pune singur.
Trebuie sa repeti destul de mult, deci rabdare, si daca se plictiseste, lasa-l, si incerca maine.

| SoniaMaria2112 a răspuns:

Il impingi de fund in jos si îi dai o recompensa rolling on the floor

| 0anna0 explică (pentru SoniaMaria2112):

laughing) aham big grin asa ai facut si tu? laughing