| DANIEL2001 a întrebat:

vreau sa stiu sigur.si repede cat mai multe despre profilul filologie.1 cate ore din fiecare materie am pe saptamana
la ce dau sigur teza fara sa imi aleg
La ce dau teza
CE POT IESI DUPA! ce pot face

Răspuns Câştigător
| AleBoc a răspuns:

Buna! Eu sunt al doilea an la filologie. Am romana 4 ore pe saptamana, engleza 3, franceza 2, latina 1, istorie 3, geografie 3. Noi facem o ora in plus de mate, dar a fost alegerea noastra ( 3 ore) de obicei sunt doar 2, fizica 2, chimie 1, ed antreprenoriala 1, religie 1, sport 1, muzica si desen 1, psihologie 2. Teze dai obligatoriu la romana, engleza si latina si la alegere intre geografie si istorie. Dupa ce termini liceul poti merge la Facultatea de Litere, Drept sau la orice alecva vrei tu, politie, psihologie, limbi straine. Multi profesori incearca sa manipuleze elevii sa nu meraga la filologie pentru ca au mai putine posibilitati dupa, dar eu nu sunt de acord cu ei. Poti merge si la medicina si ori alt undeva daca te duce capul. Spor!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI se spune : "Vă rog frumos"!
NU "vreau sa stiu sigur si repede" :(

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy