| anonim_4396 a întrebat:

Salutare cum pot sa invat tabla inmultiri fara mistouri! Si fara raspunsuri de genu pune mana pe carte

Răspuns Câştigător
| Iulia9105 a răspuns:

Trebuie sa o memorezi... Nu e foarte greu pentru ca daca inveti inmultirea cu 1, 2, 3, 4, 5 apoi se vor repeta cifrele.
In al doilea rand, stiu ca existau multe glume si rime, dar le-am uitat. Poate isi aminteste altcineva si te ajuta.
Insa iti pot da niste ponturi:
-orice numar inmultit cu 0 iti da 1,
- 1 este "termen neutru" in inmultire deoarece orice numar inmultit cu 1 iti da ca rezultat numarul respectiv (1x2=2, 1x5=5, 1x6765=6765)
- inmultirea cu 5 este si ea foarte usoara, avand ca ultime cifre doar 0 sau 5 de ex
1x5= 5
2x5=10
3x5=15
4x5=20
5x5=25
6x5=30
7x5=35
8x5=40
9x5=45
10x5=50
- si tabla inmultirii cu 9 este foarte usoara, de ex pentru orice cifra(de ex 7) inmultita cu 9 te gandesti la cifra din spate(6 este mai mic decat 7), apoi trebuie sa mai adaugi o cifra ca suma lor sa fie 9(cat plus 6 sa faca 9? 9-6=3, deci rezultatul este 63). E o ciudatienie, de aceea mie imi place sa spun ca 9 e o cifra magica. Iti voi demonstra :
1x9=9
2x9=18 (1+8=9)
3x9=27 (2+7=9)
4x9=36 (3+6=9)
5x9=45 (4+5=9) si acum vei vedea ca rezultatele se vor inversa happy
6x9=54 (5+4=9)
7x9=63 (6+3=9)
8x9=72 (7+2=9)
9x9=81 (8+1=9)

Spor la invatat!

26 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Eu am inv ff usor inainta de clasa a 3-a ( ma ajuta si memoria ca retin f repede) fa multe ex si sunt si creioane sau caiete cu tabla inmultirii pe ele laughing

| MMadalina a răspuns:

Draga mea iulia orice numar inmultit cu 0 da 0winking

asta ca sa stii si tuwinking

| z8 a răspuns:

Orice ai face, nu memora ca papagalul. Claw a zis bine ( mai putin partea cu mistoul ), la incepu aduna, eventual ia-ti un reper, incepe inmultirea cu 2 cu 5 si cu 10 ( ca-s mai usoare ). Dupa aia sa zicem cand esti la inmultirea cu 6, inmultesti cu 5 si mai aduni o data.
Odata ce faci mai multe exercitii asa, gandite, o sa vezi ca unele o sa-ti vina fara sa le calculez, le-ai memorat deja in subconstient.

Shin
| Shin a răspuns:

Pune mana pe carte tongue

| Eyleen a răspuns:

O poti scrie de mai multe ori pana ce-ti intra in cap.

| raissa a răspuns:

Http://www.ecursuri.ro/referate/referate.php?report=tabla-inmultirii aici o gasesti. citeste-o de mai multe ori si de exemplu cu 2 : aduni 2 ori 2 adica faci 2 plus 2 egal 4 la 2 ori 3 faci 2 plus 2 plus 2 egal 6 ...pentru inceput apoi memorezi nu e greu daca iti dai interesul.bafta!

| ♥∂เxყ♥ a răspuns:

Ai putea sa memorezi, sau sa faci cat mai multe exercitii dar ce naiba intrebare e asa, cum au invatat-o altii o poti invata si tu, prea stupida intrebarea, scuze, fara suparare. Succes!

| UsSerName a răspuns:

rolling on the floor))))))) ce intrebare! sa ma bata mama rolling on the floor) esti planta?! laughing cati ani ai de curiozitate asa?rolling on the floor) frate ce vrei tu sa inveti e a x b = c unde a e adunat de b ori happy adica a +a +a +a de b ori (daca b =4) ins 4 a happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia mana de pe carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti preferatul meukiss un play station perfect

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pui mana pe cartetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O poti scrie de mai multe ori pana iti intra in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti invata in felul urmator pui mana pe carte si su te mai duci la joaca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ha ha fraiere ca ori ce nr inmultit cu 0 iti da 0

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu pune mana pe carte si invato sunt cea mai buna la inmultiri daca o repeti de multe ori o vei sti odata ce iti intra in cap o sti toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2x3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci adunare repetata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face prostia sa mergi pe adunare repetata, asta e doar pentru a o intelege, ce te faci cand ai un 15 x 64? chiar vrei sa scrii de n ori si apoi sa le aduni happy
invata tabla inmultirii ca papagalul si scrie cat de mult poti.
e cea mai buna metoda si asa iti va ramane in cap toata viata.
eu asa am invatat si de altfel toata generatia mea anii 80.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mana pe catre

| BeAmazing a răspuns:

Poti invata tabla inmultirii de la 5x5 pana la 9x9 foarte usor, folosindu-te de degetele de la maini: www.youtube.com/watch?v=UMRRQieDJfk

| otylya234 a răspuns:

E simplu pune mana pe carte si invato sunt cea mai buna la inmultiri daca o repeti de multe ori o vei sti odata ce iti intra in cap o sti toata viata

| otylya234 a răspuns:

Imvato

| otylya234 a răspuns:

Incearca s-o inveti... daca nu reuseti ce te vei face in clasa mai mari cand va trebui sa inveti pagini intregi?

| Blue_Andrew_1998 a răspuns:

Uite un mod distractiv de a invata tablele matematice, sigur te va ajuta http://www.jocuri-friv.ro/joc/978/exercitii-la-tabla.html

| Marjineanu_Sandra_1997 a răspuns:

Salut.am aceeasi problema doar ca o invat si o stiu 1an apoi uit cred ca trebuie so repeti mult