| Emi_3041 a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare a mai fost pusa de muuulte ori, dar sunt si eu in clasa a 8-a. Desi mai am timp sa ma gandesc, sunt foarte derutata in ceea ce priveste alegerea liceului/ profilului. Imi place mult romana si vorbesc cursiv limba engleza. Urasc matematica si toate celelalte materii care se leaga de ea. Mi-ar placea sa merg la filologie, dar cand termin liceul nu cred ca as avea foarte multe optiuni, nu? De aceea, ma gandeam sa merg la stiinte sociale... Dupa cum vedeti, nu prea stiu incotro sa ma indrept. V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa ma lamuriti si sa-mi spuneti despre fiecare profil in parte, materiile pe care se pune accent, la ce materii se dau teze si ce as putea sa devin thinking
Multumesc frumos!
happy

Răspuns Câştigător
| momo a răspuns:

Eu sunt la filologie si se pune accent pe romana (vei da teza si bac) pe istorie si geografie (va trebui sa alegi una dintre ele la care sa dai teza si bac), latina (vei da si aici teza si bac) limbi straine (la mine in grupa se face franceza prima limba, engleza a doua iar germana optional. Acum depinde de liceu si de prima ta limba. La mine a fost franceza si dupa engleza). Si la limbi va trebui sa dai teza (prima limba studiata) si desigur nelipsitul bac. In rest (iti spun cum e la mine) sunt 4 ore de romana, 6 ore de limbi, 2 ore de mate, fizica, geografie, istorie, tic, logica, cate o ora de muzica, desen, chimie, sport, biologie, latina, religie.
Poti devenii jurnalist, scriitor poate avocat... nici eu nu stiu prea bine dar asta cred eu. Eu sincer am ales filologia pentru ca imi place literatura (nu neaparat cea romaneaasca). Acum depinde de tine la ce profil vrei si desigur acum si modul de predare a liceele difera (asa presupun eu).

Apropo... sper ca iti place sa citesti pentru ca profu'/profa de romana iti va da o lista cu lecturi (:.

Cum zicea o cunostiinta : "in viata nu o sa ai niciodata un plan bine pus la punct si niciodata nu sti cand te intorci pe cealalta parte.".

Sa presupenem ca dupa ce termin liceul la profil filologie poate imi vine mie asa ideea sa ma duc la o facultate de managment (unde o sa ma izbesc de matematica). Asta nu inseamna ca nu pot sa ma duc la facultatea respectiva daca am terminat liceul de filologie. Chiar daca nu am cine stie ce pregatire ma duc la niste cursuri, fac meditatii si imi indeplinesc poftele (ca sa zic asa).

Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Si eu am vrut sa merg pe stiinte sociale, dar ai aceleasi optiuni daca mergi si pe filologie
jurnalism, chiar si psihologie, psihiatrie, traducator, profesor universitar...sociologia...
stiintele sociale sunt frumoase, dar sunt si complicate, si trebuie sa fii foarte tare la psihic daca vrei sa ai meserie legata de psihologie sau psihiatrie.
Succes:d:*

| Dreams7 a răspuns:

Stiinte sociale-tot profil uman ca si filologia, doar ca nu dai teza la latina ci in fiecare an dai teza la socio-umane, de ex. intr-a 9-a dai la logica. Tot 2 ore de istorie si geogra pe saptamana si tot putine ore de materii reale.; Exista mai multe profiluri la Umana: Filologie simplu ( cu multa Romana, Istorie), Limbi Moderne (multa Engleza, Franceza, etc), Limbi Clasice (Latina, Greaca)
Oricum tezele se dau cam oe la aceleasi obiecte la toate specializarile de la Umana:
Romana, Latina, Istoria si Limba 1 (limba cu cele mai multe ore pe saptamana)

| anqutsel a răspuns:

Zi`mi orasul ca sa-ti zic liceeul

| Emi_3041 explică:

Timisoara