| Anonim65564 a întrebat:

Salutare,sunt clasa a XI-a,si am inceput sa ma interesez de facultati,am de ales dintre facultatile din Brasov,ma gandesc sa merg la Robotica pentru ca se face informatica,si se programeaza si pe hardware,nu numai pe software,faza e,ca eu la matematica am niste lipsuri,si ma gandesc sa incep niste meditatii la mate pentru a acoperi aceste lipsuri, sunt pe profil uman la liceu.Mai departe,imi doresc sa lucrez intr-o companie care se ocupa de software sau jocuri video.
Ideea este ca,vreau sa aleg ceva care are legatura cu calculatorul, nu ma vad facand altceva.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca as fii in cazul tau, nu as merge la robotica, decat daca cu adevarat esti pasionat.

Facand umanul vei avea lacune puternice la fizica, iar robotica are si o parte destul de dura de electronica.

De asemenea, matematica... asta este, nu ai cum sa o eviti. Chiar daca in facultate o sa inveti rahaturi ce niciodata nu le vei aplica in practica.

Insa niste lipsuri, totusi nu ar trebui sa iti opreasca visul.

Trebuie doar sa intelegi ca programarea de aplicatii pe hardware dedicat (cu putere slaba, capacitati reduse) este cu totul si cu totul alta decat programarea de aplicatii pe calculatoare si/sau server).

Daca in primul caz, conteaza fiecare byte sau chiar bit, unde il pui, cum se misca, trebuie sa fii destul de atent sa nu o dai in balarii, umblii la nivel jos, controlezi porturile la nivel jos, treci diversi pini in 1 sau 0, dupa un anumit algoritm, citesti destul de mult, trebuie sa intelegi si putina electronica, etc... practic lucrezi intr-un mediu limitat si de multe ori trebuie sa intelegi totul ca sa stii la ce te astepti.

Pe de alta parte, programarea de aplicatii web sau desktop este aproape invers. Trebuie sa intelegi tehnologia si in general nu prea te intereseaza ce trimiti si unde pui diverse lucruri in memorie sau ce faci, exista alte sisteme care se ocupa de astea (ex: garbage collector, etc). Practic, in acest al doilea caz te vei situa intr-un punct din celalalta parte a spectrului.

Abordarile sunt diferite, trecerea intre ele este destul de grea si anevoiasa. Curba de invatare este destul de mare intre cele doua. In plus la partea de software ar trebui sa fii mereu in actiune, sa citesti sa te documentezi, deoarece mereu mai apare o mai buna tehnica de a face ceva.

De aceea te-as sfatui sa nu faci robotica. Vei intelege din ambele cate putin. Fii super bun intr-un domeniu., decat mediocru in toate.