| Kennedy97 a întrebat:

Salutare,TPU! La toamnă, intru în clasa a douăsprezecea, iar după liceu aș avea patru opțiuni:
1. Aș vrea să continui la Școala Militară de subofițeri de jandarmi, iar aici aș vrea să știu ce fel de întrebări ar putea să îmi pice la testul psihologic! Iar la testul medical, ce verifică?
2. Aș vrea să continui la Psihologie,motivația venind datorită faptului că e un salariu frumușel, cel puțin dacă aș avea oportunitatea de a lucra în străinătate.
3. De asemenea, aș merge și la Drept, că nu strică un post de judecător sau procuror.
4. O facultate în domeniul sanitar,la Târgu Mureș, de unde aș deveni asistent medical șef.
Voi ce ați alege în locul meu, și de ce? Opțiunile sunt ordonate în ordinea preferințelor mele.
Fundă!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Salut Ken! Uite parerea mea despre optiunile tale:

1.O optiune frumusica dar care pentru mine nu este una care sa ma reprezinte. Daca tu crezi ca faci fata aici atunci cu siguranta este cea mai buna optiune a ta. Am auzit ca este foarte greu dar si recompensele sunt pe masura.

2.Aceasta ar fi varianta pe care as urma-o eu daca as fi in locul tau. De ce? Salariul chiar este fumusel si imi place sa inteleg oamenii, sa ma pot pune in situatia lor si sa incerc sa vad lumea prin ochii lor. Nu numai in strainatate este o slujba buna ci si in tara daca esti foarte bun in ceea ce faci. Imi place foarte mult aceasta varianta, eu asta as alege in locul tau dar asta numai intrucat stiu sigur ca nu as rezista la prima varianta de la punctul 1. Nu iti soliciti fizicul...este oarecum o alegere ideala pentru unul ca mine. Acum tu faci ce vrei, daca rezisti la Scoala Militara atunci cred ca iesi mai bine de acolo.

3.Cunosc foarte multe persoane care au mers la drept si care nu au ajuns nimic. Doar 1 dintre ele a ajuns foarte sus ceea ce e bine dar competitia este extrem de mare. Ai grija! Nu este o varianta sigura dar in lipsa de altceva...

4.Alta varianta destul de sigura. Se castiga binisor, pentru mine pare o varianta mai buna decat dreptul dar mai rea decat primele doua. Repet, este doar parerea mea.

Bafta!

6 răspunsuri:
| Tina88 a răspuns:

Ai expus niste domenii complet diferite si costisitoare toate, cu exceptia psihologiei. Sper ca esti pregatit material pentru orice optiune ai alege.
Eu as alege (am ales) Psihologia. Celelalte optiuni necesita mari pile ca sa profesezi sau sa intri la facultatea respectiva.

| Kennedy97 explică (pentru Tina88):

Pentru Jandarmerie, nu e nevoie de situație materială ridicată. Am absolut totul gratuit, chiar am și o soldă lunară, pe perioada studiilor.
Trebuie să fii apt din punct de vedere fizic, mental și medical.
Ultima e cea mai costisitoare, e 4000 de lei/an.
Chiar, tu, la Psihologie, cu ce medie ai intrat, și ce taxe sunt? big grin

| Kirschen a răspuns:

Eu as alege prima varianta.

| Anddreee a răspuns:

As merge pe Scoala Militara sau Psihologie.

Eu voiam sa merg la Academia de Politie, dar nu am inaltimea necesara, asa ca m-am reprofilat pe Psihologie la Cluj, mi se pare ca este cea mai buna, taxa e de 700 lei in fiecare an adica 2800 lei pe perioada celor 4 ani de studiu. Si au si niste mastere destul de interesante, eu vreau sa merg pe Psihologie judiciara.

Bafta orice ai alege! happy

| Tina88 a răspuns (pentru Kennedy97):

Jandarmeria nu se face la Academia de Politie parca? Nu mai stiu. La Psihologie cea mai mica media a fost 6 si cea mai mare 10. Taxa este de 2400 pe an. La UBB ma refer, mai sunt si altele care au specializarea asta.

| Kennedy97 explică (pentru Tina88):

Jandarmeria aparţine de Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi. Oricum, îţi mulţumesc pentru detaliile cu privire la Psihologie. big grin