| Ioan21 a întrebat:

Salutare TPU, spuneti-mi va rog frumos, care sunt marcile nararii?

Răspuns Câştigător
| Alex5620 a răspuns:

Este important tipul de discurs narativ. Poate fi narator subiectiv sau obiectiv, iar in functie de asta, persoana difera, in primul caz fiind vorba de persoana I, iar in al doilea, de persoana a III-a. Marcile subiectivitatii ca si cele ale obiectivitatii sunt legate de verbe, pronume, adjective pronominale...
Depinde si modul de implicare, caci, in functie de tipul de narator, care poate fi martor, personaj..., vei avea de a face cu atitudini diferite fata de faptul prezentat, aceasta generand marci specifice - ale adresarii directe, de exemplu (care implica persoana a II-a - unii naratori se adreseaza in mod direct cititorului, asa cum procedeaza Creanga, de exemplu

| Ioan21 explică (pentru Alex5620):

Deci marcile nararii = perspectiva narativa.

1 răspuns: