| ushio15 a întrebat:

Sfaturi pentru facultatea de drept Nicolae Titulescu din Bucuresti?

Ma intrebam daca am vreo sansa sa supravetuiesc la drept daca am venit de la un liceu de arte si nu am facut vreo pregatire pentru acest domeniu.

Va multumesc happy.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singurul sfat este sa inveti. Daca inveti o sa reusesti si nu are importanta profilul liceului absolvit, la drept aproape toate materiile, cu exceptia limbii straine, sunt materii noi, niciuna nu s-a facut in liceu, la nici un profil.

| JicaContra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact, asta voiam sa scriu si eu, nu am auzit de nici un liceu de profil avocatesc

| ushio15 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, ma simt mai bine acum. Eram putin speriata deoarece ma duc la drept ca curca in gara fara sa stiu nimic in comparatie cu cei care sau pregatit.

Salut, da, ai şanse de la orice liceu provii. Facultatea nu are nici o legătură cu liceu, e total diferită abordarea. Am întâlnit absolvenţi de liceu de arte care au reuşit la medicină, deci de ce nu ai reuşi?

Dar am o observaţie, să nu mergi niciodată pe "supravieţuiesc". În orice domeniu, dar mai ales la drept, trebuie să tinzi spre mult mai mult decât supravieţuit, pentru că e un domeniu în care (în funcţie de ce vrei să faci) doar maxim 10% din vârful piramidei au o carieră satisfăcătoare. Restul sunt ori mediocri ori rataţi.

Succes!

| ushio15 explică (pentru Unknownzgw):

Multumesc pentru raspuns happy.