| Vlad8954 a întrebat:

Stiti cumva cum ce completez acest proverb sau zicala sau ce o fi? Prostul moare de fudulie si desteptul de? poate nu este asa daca stiti ceva asemanator spuneti-mi!

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-as recomanda sa citesti 'Lupul de stepa 'al lui Hermann Hesse, sau Biblia, unde scrie ca orice exces este mortal.Nu am sa-ti spun de ce moare desteptul caci nu am ajuns asa, doar sa-ti spun ca bogatul moare din cauza bogatiei, curajosul din cauza curajului...fiecare 'calitate' are si partea sa funesta.Cand afli de ce moare 'desteptu', sa-mi spui si mie, chiar daca ma consider adormit, in general.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e asa. Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul si calul moare de drum lung si prostul de grija altuia. Cam astea-s proverbele pe care le-ai combinat si-a iesit intrebarea ta...

| CRIMO a răspuns:

Si desteptul de grija altuia!