| likesun a întrebat:

Stiu ca suna prostesc dar eu am uitat cum se calculeaza latimea la un dreptunghi stiind doar perimetrul deoarece are soramea tema si mentionez ca ii in clasa 4.

3 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Nu ai cum intrucat ai o ecuatie cu 2 necunoscute si o singura data certa, cu siguranta enuntului ii lipseste ceva (lungimea sau macar un raport intre lungime si latime)
2L+2l=Perimetrul, daca ai o relatie intre L si l atunci se poate rezolva.

| likesun explică (pentru supermamici):

Mersi dar am rezolvat-o deja.

| corolav a răspuns (pentru likesun):

Ai rezolvat un rahat! ( scuzaţi cuvîntul "rezolvat").
Nu poţi rezolva. "supermamici" are dreptate.
Treaba e că textul întrebării tale a fost categoric incomplet.