| Neymar2 a întrebat:

Sunt clasa a 8 si vreau sa scot o medie generala peste 9, 50. Insa nu ma pot concentra pe invatat f.mult imi zboara gandu la calculator, televizor, ce sa fac sa nu imi mai stea gandu la ele si sa ma pun cu burta pe carte?

Dau funda + vote; x

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti spun ce faceam noi in sesiune (toata grupa): scoteam televizorul si calculatorul din functiune. Le demontam componentele demontabile, le puneam in cutii, le sigilam cu scotch si le depozitam undeva nu la indemana (eu le duceam al bunica, la distanta de 15 minute de mers pe jos). Si la un moment dat, dupa sesiune, le-am lasat acolo mai multe luni, fiindca descoperisem ca nu am deloc nevoie de ele.

| wintage a răspuns (pentru Brigaela):

Iti trebuie ceva ambitie sa faci asa ceva!
+1 :*

| wintage a răspuns:

Trebuie sa ai ambitie.
Daca tie iti fura atentia doua cutii, gandeste-te la tine, ca asta vei face si pe viitor, TV si PC.
"Ati mintit poporul cu televizorul"
Sau daca tot stai la calculator, incearca sa faci ceva util. Nu zic sa nu socializezi dar sa nu devii dependent de asta.

| AlexIronIc a răspuns:

Am exact aceeasi problema... cred ca ar trebui sa iti pui reperele fixe pentru care vrei sa faci asta si sa te gandesti cum ar fi sa dai gresi. Intocmai ca cel de mai sus...nu sunt mai importante 2 cutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ceva, vei reusi cu siguranta. Trebuie doar sa.ti propui, si sa stii ce ai de facut, de fiecare data cand vi de la scoala, itis crii temele, eventual inveti ce ai de invatat, si apoi, calculator, tv etchappy oricum, e de admirat ca te intereseaza, pentru cls a 8. a baiat, imi stiu colegii cel putinstraight face n.ar misca jumatate de deget