| Dardanela a întrebat:

Sunt eleva la unul dintre cele mai bune licee din oras. Profilul este Stiintele naturii bilingv elngleza. Nu pot sa spun ca ma descurc foarte bine la aceasta limba. Care este experienta voastra la acest profil? (in special la engleza)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare ca-ti daram parerea, dar un liceele de stiinte ale naturii sunt cele mai slabe licee din toate orasele tarii.

Liceele de mate-fizica sunt cele mai tari!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Zic sa nu ne pronuntam daca nu stim situatia actuala, așa o fi fost pe vremuri nu zic nu. Dar se uita pe aici și elevi care vor ajunge la liceu și isi fac impresii greșite.
E un profil foarte bun, te tine în contact cu materiile umaniste, dar sa nu uitam ca principalele sunt cele realiste.
Desi se numește științe ale naturii am prins 5 ore de matematica și 3 de fizica pe săptămână. Numai slăbuț nu e. Multi de aici se orientează pe Medicina umană/veterinara și Politehnica.
Asta nu am zis-o pentru ca am chef sa mă contrazic cu tine, ci pentru ca e posibil sa vadă și cei care iau ca opțiune științele naturii pentru liceu și sa nu se simtă dezamăgiți traind cu impresia ca nu se învață nimic.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ca sa mearga mai bine lucrurile incearca sa lucrezi la engleza si singura acasa, ori daca chiar nu se poate, fa cateva ore de meditatii. O sa iti prinda bine sa aprofundezi engleza.

| Nirvanaaa a răspuns:

Te ajuta engleza. Te va ajuta și la facultate. Aprofundeaz-o cât poți la liceu ca sa iti fie usor mai târziu.
Citeste în fiecare zi un text mic în engleză cu voce tare, vezi ce cuvinte de acolo nu știi.
Ia o carte de gramatica si fa exercitii de acolo. Se invata exersand, nu tocind.
Cât despre profil în sine, foarte bun. Consolidează cultura generală. Chiar te ajuta pe viitor indiferent unde dai mai departe. Succes.