| PunkyBrunette a întrebat:

Sunt la filologie bilingv engleza si vreau sa stiu ce optiuni in materie de facultate vi se par cele mai bune(si de ce)...Si de asemenea... Voi la ce facultate vreti sa mergeti si de ce?

3 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Eu am terminat profilul asta si am intrat la medicina. in orice caz, sa nu te duci la litere sau limbi straine pentru ca nu faci nimic cu ele, doar pierzi banii. mai bine axeaza-te pe o facultate care sa iti ofere optiuni de angajare dupa ce o termini... ai grija ce alegi, alege cu cap.

| Enanita a răspuns:

Buna!

-Facultatea de Arhitectura si Urbanism
-SNSPA
-Facultatea de Medicina
-Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educaţiei
-Facultatea de Geografie
-Facultatea de Teatru şi Televiziune
-Facultatea de Litere
-Facultatea de Drept
-Facultatea de Stiinta Mediului
-Facultatea de Sociologie si Asistenţa Sociala
-Facultatea de Educaţie Fizica si Sport
-Facultatea de Jurnalism si Stiinte ale Comunicarii
-Facultatea de Istorie si Filosofie

Nu pot spune facultatea aceea e buna, aceea nu si asa mai departe. Depinde foarte mult de ce iti place sa faci, sectiunea pe care o vei alege in cadrul facultatii, de cerintele pietei muncii... As vrea sa urmez F. de Psihologie pentru ca ma fascineaza tot ce tine de modul de gandire si comportamentul uman. Insa nu se stie sigur, pana acum un an voiam Litere, apoi Medicina, pe urma iar Litere. Ma rasgandesc foarte usor, pentru ca imi plac mai multe optiuni.

Pa-pa!

| neoturquoise a răspuns:

Subscriu optiunilor expuse, still @cristianorudi7 cam dur. Poti sa mori de foame cu o diploma in orice domeniu dar macar iti alegi unul pe care stii ca vrei sa l duci la capat. Daca ai dedicare si un pic de inspiratie te poti descurca indiferent de licenta pe care o ai. Nu te lua dupa ce se cauta acum ca lucrurile o iau razna de la o zi la alta. Cheia sunt practica (internshipuri, schimburi) si alternativele (abilitati, talente, planuri de rezerva, astea iti pot fi un real ajutor la nevoie).

Am terminat acelasi profil si am intrat la psihologie. Cum stiu ca i pentru mine? Nu o sa mi para rau de salariu pentru ca voi fi printre cei care practica ceea ce le place cu adevarat si n o sa trag de mine in fiecare zi ca sa merg la o slujba banoasa da' pentru care m as scuipa intre ochi. Depinde ce te motiveaza pe tine.