| vpen1 a întrebat:

Sunt o elevă de clasa a 9 a la un liceu tehnologic cu profil pe resurse naturale și protecția mediului. As dori sa ma transfer la un liceu militar, se poate? Fiindcă auzisem ca trebuie sa fiu acum in clasa a 9 a pentru a ma transfera in a 10 a la un liceu pe mate-info, este adevarat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la un liceu civil la unul militar te poti transfera doar in anumite conditii speciale, conform art.146, alin.(2) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(2)Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi Cercetării în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| vpen1 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, mai pe întelesul meu, se poate doar sa iau toate probele și sa fiu declarată "ADMIS".

| Ioandelasal a răspuns (pentru vpen1):

Da, asa este.

| d3ndd a răspuns:

Trebuie sa dai diferente si toate probele