| elcosmin a întrebat:

Sunt student și anul acesta ma voi ocupa personal de studentii straini care invata limba romana de la 0 pentru ca vor studia la noi in tara. Ideea e ca nu am mai facut asta pana acum. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Eu ma gandeam sa le pregatesc niste jocuri dar nu am nicio idee.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident in perioada aceasta este mult mai complicat, dar exista solutii. Ma gandesc ca daca ei nu stiu o boaba de romana si tu o sa turui acolo pe limba noastra, ei o sa se uite la tine super confuzi. Poate combina cu putina engleza la inceput, macar cat sa se destinda si ei, poate or sa prinda repede daca sunteti toti studenti la limbi si aveti afinitate pentru asta (si eu am studiat limbi straine culmea). Vezi cum poti seta un grup sa va vedeti online, poate gasesti ceva material/canal pe Youtube sa aiba toti acces, fara alte costuri si sa vii tu cu alte explicatii si sa dezvolti de acolo subiecte? Ce limbi studiezi, ei vor fi in aceeasi grupa ca si tine?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa faci ceva ce nu esti in stare sa faci? Sau o faci doar pentru bani?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Like, o bilă albă!

ps - dacă te injură (le are cu astea), ce te faci?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

Asta e, ma injură, treaba lui

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca nu te injur ca nu am dc laughing). Ideea e ca am fost pus de o profesoara sa ma ocup de ei sa le explic ce n au inteles in limba romana. Plus de asta daca imi dadeai un sfat fie cat de prost, nu strica

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Multumesc sierra ca continui sa imi raspunzi la intrebari, ne mai distram si noi pe aici injurandu-ne unul pe altul ca asa ne place no? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti alege si niste jocuri, trebuie sa fie ceva interactiv astfel incat sa nu ii plictisesti. Le poti pregati niste fise de lucru

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Da, exact, jocuri interactive sa ii invat romana dar nu stiu exact. Ai putea sa imi dai idei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Cosmin! Trebuie sa explici din engleza in romana? Daca nu stiu limba deloc si ii iei de la 0, incearca sa le formezi de inceput o baza conversationala, ulterior dezvolta gramatica si simplifica cat mai mult lucrurile cu toate ca si noi avem niste timpuri verbale... Ideea cu jocurile interactive este buna, foloseste mult vizual, poate un tur prin oras cu explicatii (in masura respectarii ultimei OUG), in general prin conversatii active cred ca se invata cel mai bine. Vezi ce carti poti descarca de pe internet sa te ajute. Ce studiezi?

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Buna! Mi-a placut raspunsul tau. Studiez limbi straine, si eu trebuie sa vorbesc doar in limba romana cu ei pentru ca asa mi-a spus profesoara. Cat despre intalnit, as vrea mult sa ma vad cu ei dar cu conditiile covid nu stiu cat de mult o sa pot face asta. Cel mai probabil o sa-i ajut online, ceea ce e mai dificil decat fata in fata. Dupa cum am spus, nu am experienta si e pentru prima data cand sunt pus in ipostaza de "profesor" si nu cunosc nici macar baza a ceea ce am de facut. Daca ai putea sa ma ajuti cu sfaturi sau chestii as fi profund recunoscator!

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Nu, ei nu vor studia limbi straine, ei vor studia medicina, inginerie etc. Studiez franceza engleza si limba 3 spaniola

| anonim_4396 a răspuns (pentru elcosmin):

Evident in perioada aceasta este mult mai complicat, dar exista solutii. Ma gandesc ca daca ei nu stiu o boaba de romana si tu o sa turui acolo pe limba noastra, ei o sa se uite la tine super confuzi. Poate combina cu putina engleza la inceput, macar cat sa se destinda si ei, poate or sa prinda repede daca sunteti toti studenti la limbi si aveti afinitate pentru asta (si eu am studiat limbi straine culmea). Vezi cum poti seta un grup sa va vedeti online, poate gasesti ceva material/canal pe Youtube sa aiba toti acces, fara alte costuri si sa vii tu cu alte explicatii si sa dezvolti de acolo subiecte? Ce limbi studiezi, ei vor fi in aceeasi grupa ca si tine?

| NoisyLight a răspuns:

Tot așa fără diacritice îi înveți să scrie?

| elcosmin explică (pentru NoisyLight):

Imi pare rau ca pe calculator nu am diacritice. Dar daca tot ai dat click pe intrebarea mea nu puteai sa imi gadesti o solutie fara sa imi critici diacriticile? Zici ca asta ar fi fost problema secolului. Stai linistit ca pe plan international noi romanii suntem recunoscuti pentru faptul ca noi avem diacritice si nu le folosim. Iti dau un sfat! Intra pe fiecare intrebare si critica-i pe toti ca scriu fara diacritice. Bafta!