| DrumuriFictive a întrebat:

Termin anul asta liceul; profilul stiinte sociale.
Am nevoie de cateva sugestii. Ce facultati as putea avea ca optiuni?

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Şi eu am terminat tot Ştiinţe Sociale şi acum sunt la Comunicare şi Relaţii Publice ( pentru mine a fost un profil extrem de folositor pentru că am făcut multă filosofie şi mi-am permis să dau la această facultate admiterea la filosofie ). Alte variante pe care le-am avut au fost Ştiinţele Politice, Limbile Străine, Filosofia, Sociologia şi mulţi ani Jurnalismul, dar am renunţat pentru că vreau să-mi folosesc creativitatea în mod productiv, nu scriind despre orice vedetă apărută peste noapte. Am colegi care s-au dus la Drept, ASE ( pe care totuşi nu ţi-o recomand, ţi-ar fi extrem de greu terminând acest profil ), Psihologie, Geografie, Informatică, Academia de Poliţie, Litere, etc. Ai multe posibilităţi, ideal este să faci ceva care să-ţi placă şi să-ţi ofere o anumită stabilitate financiară. Baftă!

| DrumuriFictive explică (pentru Amaya):

Iti multumesc pentru raspuns.Mi-ai putea da cateva informatii despre facultatea pe care o urmezi tu?(Ce faci acolo, cum e?)

| Amaya a răspuns (pentru DrumuriFictive):

Ce ştiu până acum de la colegii mai mari ( pentru că sunt anul I, deci o părere personală ţi-aş putea da într-o lună, două ) este că voi face multă filosofie ( ceea ce mie îmi convine de minune ), teoria comunicării, istoria culturii române moderne, tehnici de redactare şi cercetare în ştiinţele sociale, informatică ( noţiuni de Photoshop, Corel, pe care ar trebui să le ştie orice persoană care se ocupă de imaginea unei firme sau a unei persoane ), dar şi ştiinţe economice - management şi marketing, pentru că un PR trebuie să ştie să se descurce în orice domeniu. Asta doar în anul I, că după aceea faci şi publicitate, retorică şi teoria argumentării, comunicare audio-video, managementul resurselor umane, etc. Eu consider că e o facultate frumoasă care îţi oferă multe posibilităţi după ce o termini, dar ideea este să te implici încă din timpul facultăţii în cât mai multe internship-uri, ONG-uri sau asociaţii de voluntariat, să nu te trezeşti apoi că nu te angajează nimeni pentru că nu ai experienţă. Plus că cel mai bine aprofundezi un domeniu atunci când pui ideile pe care le-ai învăţat în practică. happy

| DrumuriFictive explică (pentru Amaya):

Merci mult, mi-ai fost de mare ajutor.

| LuizaAndreeaLuiza a răspuns (pentru Amaya):

Buna! ai putea sa imi spui, te rog, ce poti sa te faci in viitor, ce meserie poti sa ai in urma acestei facultati?

9 răspunsuri:
| CostyMe a răspuns:

...nu stiu

| DrumuriFictive explică (pentru CostyMe):

Costy.pai sa vezi.si eu am pus intrebarea tot din nestiinta.Pai ce facem aici?

| CostyMe a răspuns:

Pai vreau si eu sa ma fac senior si nu stiu ce raspunsuri sa mai dau

| CristinaCh a răspuns:

Bună. Şi eu sunt tot la ştiinţe sociale, dar clasa a 9-a laughing păi, în primul rând, succes la bac happy şi poţi încerca facultatea de Litere, sau la Jurnalism, Drept, Academia de Poliţie, dar eu îţi recomand Literele.

| DrumuriFictive explică (pentru CristinaCh):

Multumesc.Eu intentionez sa dau bacul la Filosofie si bineinteles, ma tenteaza sa dau la Facultatea de Filosofie mai departe.Ideea e ca in cei trei ani de liceu am oscilat; printr-a noua voiam Drept, in a 11-a eram convinsa ca vreau psihologie, apoi am vrut jurnalism.
Ideea e ca acum nu stiu ce vreau.Chiar nu stiu.Ce n-as da sa pot fi clasa a 9-a din nou, sa-mi stabilesc lucrurile din timp, cu grija.
Profita de timp.Si vreau sa te intreb la ce liceu inveti.happyAstept raspuns.