| Manea_Alex_1995 a întrebat:

Tocmai am dat de fraza : Unde vântul nu bate unde câinii nu latră si cocoşii nu cântă. (face parte dintr-un descantec)

Eram curios, stie cineva, sau aveti vreo idee de locul pe care fraza o descrie?

Cam la ce loc s-ar referi cand spune : Unde vântul nu bate unde câinii nu latră si cocoşii nu cântă.?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ωmega a răspuns:

Fugi ochi de deochi
Iesi si fugi din calea lui...( numele de botez al celui deocheat)
Pe pamant pustiu
Unde vantul nu bate
Unde cainii nu latra
Si cocosii nu canta.
Amin!

Asta inseamna ca descantecul care desface "vraja" si este rostit sa-si faca efectul neintarziat si fara efecte secundare. Nu se refera la un loc anume care exista pe Pamant ci mai mult la faptul ca descantecul care vine sa ajutarea deocheatului sa nu fie oprit de vreun loc sau vreun sunet.

| Manea_Alex_1995 explică (pentru Ωmega):

La asta nu m-am gandit! Multumesc happy

2 răspunsuri:
| GreenVoid a răspuns:

E o expresie man, nu i nicaieri locul ala.