| Tehno21 a întrebat:

Testosteronul îti da energie? Daca faci sex sau te masturbezi nu mai ai energie sau cum vine? Si cica ajuta la cresterea masei musculare daca tot faci sex sau doar te masturbezi nu mai creste? Chiar nu pricep subiectul astalaughing))

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Totesteron" nu exista!
Cauta "Testosteron"!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Totesteronu îti da energie? Nu.
Pentru restul de la cică în sus, sunt povești greșite nu vine așa cum ți s-a spus.
Ca să înțelegi subiectul trebuie să citeșți despre el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lumea e nebună după sex

| Tehno21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tu esti primul nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Tehno21):

Tu esti

| Tehno21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce eu?

| mihai69 a răspuns:

Testosteronul îți dă mai degrabă nervi și neliniște, plus apetit sexual crescut și pilozitate facială.
Nu contează câtă labă ori sex faci, mușchii se dezvoltă la fel - depinde numai de cum îi antrenezi (sau nu). Și nici energia nu depinde de cât sex faci (bine, presupunând că mai faci și altceva, nu doar asta toată ziua).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testosteronul este cel mai important androgen in cazul oamenilor si regleaza libidoul, energia, functia imunitara, dezvoltarea muschilor si sanatatea oaselor, la barbati este produs de testicule, iar la femei de ovare si de glandele suprarenale,dar intr-o cantitate mai mica.
Testosteronul are numeroase efecte si functii in organismul uman.
In cazul muschilor: Creste sinteza proteinelor si creste masa si forta musculara.
In cazul grasimii corporale: blocheaza absorbtia grasimilor si a depozitelor de grasimi,promoveaza o dispunere "masculina" a tesutului adipos iar prin cresterea ratei metabolice bazale datorita cresterii masei musculare, creste si numarul mitocondriilor ce favorizeaza si mai mult folosirea grasimii ca si sursa de energie.
In cazul creierului: imbunatateste cognitia, memoria, impulsul sexual si influenteaza sentimentele/emotiile.
In cazul inimii: creste fluxul de sange si debitul cardiac.
In cazul sitemului osos: creste productia de globule rosii si cresterea oaselor si mentine densitatea osoasa.
In cazul organe sexuale masculine: sustine productia si viabilitatea spermei si promoveaza cresterea penisului si functia erectila.
In cazul pielii: sustine producerea de colagen si productia de par.
In cazul rinichilor: produce eritropoietina (EPO), care stimuleaza productia de globule rosii.
Dupa cum bine vezi are un rol foarte important, apar probleme la nivelul corpului cand se produce un dezechilibru hormonal (care poate fi corectat).
Cand faci sex (poate si cand te masturbezi), corpul tau o percepe si ca pe o activitate fizica si automat se elibereaza o cantitate de testosteron pe termen scurt, care poate amplifica cresterea masei musculare. Totusi cei care nu fac sex sau nu se masturbeaz@, pot obtine masa prin alte mijloace, e.g. sport. Sper ca te-am ajutat.

| Balalau95 a răspuns:

NOPE, testosteronul iti da masculinitate
care in timp inseamna muschi
si ca ti se scoala sus si tare... steagul
samd, insa sunt de acord ca pana la urma toate astea inseamna energie, chiar daca DOAR, indirect, pentru ca mai inseamna ca iti creste par pe fata, ai voce groasa si mai ales, vrei sa ti-o bagi (nu sa ti-o umplii)

PS, ar trebui sa editezi intrebarea si sa o pui in sex, NU cultura generala, pe aici mai sunt si copii care citesc intrebari si raspunsuri de genul asta

| Tehno21 explică (pentru Balalau95):

N-are nimic daca vor citi si copii care e problema?

| Balalau95 a răspuns (pentru Tehno21):

"pulitically" corect: copii nu au voie
realist, orice copil care o cauta, gaseste pe google ORICE CAUTA... PE BUNE (gasesc p0rn LA GREU fara sa il caut, cand caut anumite filme si anumiti actori/actrite)

de aia am scris "pulitically" care vine de la coana... aaaa... politically correct: bijuteria de familie masculina big grinbig grinbig grinbig grin (sper ca iti dai seama ce cuvant NU pot sa scriu, ca nu ar fi "pulitically" corect tongue, dar, am incercat sa il subintelegwinking

PS am scris asa de multe "pulitically correct" ca mor de ras, IRL big grin