| franci012 a întrebat:

Trec in clasa a 8a si imi fac mari griji cu privire la examen. Imi puteti da sugestii cu privire la materiale (carti, culegeri de matematica/romana), pe care as putea incerca sa le lucrez? *De asemenea, in cazul in care doreste cineva sa ofere caiete cu variante de subiecte (rezolvate ) / materiale de care nu mai are nevoie, le-as accepta cu mare placere!

6 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperie examenul din clasa a 8a. Tu trebuie doar sa inveti, nu sa te fortezi. Daca tii mortis sa iei cu nota mare, te poti medita, sa-ti iei culegere de exercitii pentru romana si matematica, si sa rezolvi zilnic 2-3 exercitii.

Mult succes.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Ar trebui sa va spuna profesoarele de la scoala aceste detalii.

Cred ca titusi daca inveti comentariile literare la romana, te descurci cu gramatica si stii sa faci si exercitii la matematica, nu ai motiv sa iti faci probleme si sa te gandesti sa faci rost si de culegeri.

Pe scurt, daca inveti tot ceea ce ti se preda la scoala la matematica si romana, sigur vei trece examenul de la finalul clasei a opta.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc!
Lasa dra*u romana si axeaza-te pe mate! Si incearca sa eviti profilul uman! pare greu, dar daca incepi si faci o varianta/zi si cu progresul de la scoala vei trece cu bine! Si foarte IMPORTANT, cu minim 3 saptamani inainte de examen sa fi extrem increzator(are) in cunostintele tale si in capacitatea ta, asta te va ajuta enorm!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

Să ştii că ambele examene contează în egală măsură. Daca îi spui să lase româna, n-o să facă nimic happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

Probabil că profesorii vă vor propune câteva culegeri pe care să le comandaţi împreună (toată clasa). Tu poţi lucra de acolo cât mai multe variante. E important să ştii şi teorie, mai ales la speciile literare sau genurile literare.