| Grigore666 a întrebat:

Tu cum ai schimba, sistemul educational Romanesc?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce „Românesc " cu majusculă?
Este această scriere foarte probabil influența unui învățămînt din altă țară decît România.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai multa practica si posibilitatea ca elevul sa isi poata personaliza mai mult planul de invatamant.

| neutrino a răspuns:

As reinfiinta scolile profesionale, as reduce numarul liceelor, desfiintandu-le in primul rand pe cele devenite licee din fostele scoli profesionale.
Programa scolara trebuie sa fie total revizuita, inclusiv in facultati. Sunt prea multe licee si facultati unde absolventii nu sunt capabili de nimic practic si trebuie eliminata ideea ca toti tinerii sunt obligati sa termine un liceu! Cat priveste situatia profesorilor, si aici sunt multe de spus...

| corolav a răspuns (pentru neutrino):

Excelent răspuns.
În mare măsură ideile mele sunt cam aceleași.
Încă din ciclul gimnazial să se introducă un cazier al fiecărui școlar în care învățătorii, și mai apoi profesorii diriginți, să marcheze calitățile, înclinațiile, vocațiile elevilor și peste toate comportarea disciplinară a elevilor.
La terminarea clasei a VIII-a elevul știe deja dacă cu adevărat are vocație spre a merge la un liceu teoretic sau spre o școală profesională.
Este cert că țara are nevoie de muncitori tineri foarte bine calificați, în multe activități profesionale.
Licee teoretice în care să se intre pe bază de examene severe (română și matematică scris și oral).
Examen de treaptă după clasa a X-a.
Desființarea acestor licee tehnice, care au fost cea mai mare pacoste a învățămîntului mediu.
Absolvenții acestor licee nu ies nici intelectuali și nici muncitori.
Această formulă cu specificația de „tehnician " este o aberație.
Nu poate ajunge „tehnician " absolventul unui astfel de liceu, care este mai slab pregătit profesional chiar și decît absolventul unei școli profesionale ( de meserii).
Reînființarea școlilor profesionale, cu mare accent pe latura practic - formativă a absolvenților.
Absolvenții acestor școli profesionale nu dau examen de BAC dar, dacă vor, pot urma, ulterior, un liceu teoretic la cursuri serale sau de fără frecvență.
Examenele pentru promovarea anilor să fie îndeajuns de riguroase pentru
a nu se scoate școlari nepregătiți.
Cei care urmează asemenea forme de învățămînt nu au nici un drept să beneficieze de un statut de indulgență din partea profesorilor.
Admiterile în facultăți să se facă pe bază de examene riguroase ( după afișarea numărului de locuri de școlarizare pentru anul respectiv).
Să se revină la sistemul de 5 ani pentru absolvenți ( 6 cei de la medicină și eventual f.f. sau seral).
Această formulă cu masteratele este o tîmpenie.
Numărul de locuri pentru un an de școlarizare să fie realizat în urma unui studiu național, foarte serios și riguros, asupra cererii pieței de muncă într-un anumit domeniu de activitate.
Să se desființeze cele mai multe dintre așa zisele universități particulare, care în ultimii 25 de ani au dat țării cei mai mediocri absolvenți din ultimii 100 de ani în România.
România nu este capabilă să susțină material niște universități particulare care să aibă o autonomie academică de peste 200 %.
Absolvenții acestor instituții trebuie să fie elita țării iar nu niște amărîți de primitori de diplome.
Piața economiei capitaliste nu are nevoie de primitori de diplome ci de specialiști de supervaloare în toate domeniile.
Aceste doctorate să fie cu multă parcimonie introduse spre studii, cu teme foarte serioase, care să aducă foloase adevărate societății, nu doar niște simple hîrtii care să conducă la legarea de numele celui ajuns „doctor" precum o tinichea de coada unui cîine turbat.
Cred că suntem țara din lume cu cei mai mulți doctori în branșe științifice. Diplome care practic nu au nicio valoare.
Și ca drept dovadă, toată această armată de doctori nu a ajutat cu nimic pînă acum să scape România din mizeria economică, financiară și socială în care se află.

| PogChamp a răspuns:

Sa promoveze prostia, ca si mass media. Avem nevoie de oameni simpli, usor de manipulat. Doar incercam sa copiem americanii de atata timp, nu ar fi cazul sa adoptam si invatamantul lor?

| Popescu_Aron_1991 a răspuns:

Chiar daca sunt in clasa a 7 a vreau sa fie diferit cu sistemul educational roman
1. vreau sa nu mai fie teze, vreau sa fie examene de stat anual,
2.Mi se pare o prostie chestia asta cu media pentru admitere la liceu pentru ca daca vine unul de la tara cu media 10 si nu stie nimic sunt sanse sa te ea la examen
3.Prea devreme incepem orele ar trebui sa incepem pe la 9 altfel copii nu ar mai fi asa obositi
Cam atat as vrea sa schimb in sistemul asta!