| ana0015 a întrebat:

Va rog exemple de neologisme!

Răspuns Câştigător
| vali1985 a răspuns:

Absolut; abrupt; abscisa; abrutiza; acaju; academie; abstract; abstentionism; absorbi; absolvi; acapara; cadavru; cactus; cabriol; cacao; cacofonie; cadru; caduc; calendar; calciu; exponent; diferentia; diligenta; diligent; fantastic etc.

3 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Cauta in dictionar.

| Mihaies a răspuns:

Exemple de neologisme poţi să găseşti şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/organizarea_lexicului/0-47

| marivaleanu a răspuns:

Neologisme:relevant,providenta, ambuscada, binoclu, carusel, lamentabil, android, testare, viziune, incurabil, reanimare, intuitie, cosmos, planetariu,