| Valentin13 a întrebat:

Care-mi da si mie exemple de neologisme?

18 răspunsuri:
| SatanaInIzmene a răspuns:

Sa nu cumva sa te iei dupa @nico ca ramai corigent garantat.Ptiu,ale dracu pleonasme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@nico Acelea sunt pleonasme, nu neologisme.
Neologisme: computer, laser, cip, robot, blog, informatica, design happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nico, ce ai zis tu sunt pleonasme nu neologisme

| Livi_9199 a răspuns:

Abajur, abajururi

Abajur, abajururi s. n. Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.

Abdica, abdic

Abdica, abdic, vb. I. intranz. A renunţa la tron. (Fig.) A renunţa la ceva (din cauza greutăţilor). [fr. abdiquer, lat. abdicare]

Balivernă, baliverne

Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr. baliverne]

Cabotin

Cabotin, -ă, cabotini, -e s. m. f. Actor mediocru care urmăreşte obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. gener. persoană care urmăreşte să obţină succese uşoare

Debarcader, debarcadere

Debarcader, debarcadere s. n. Loc pe malul unei ape sau pe un chei, într-un port, amenajat special şi prevăzut cu utilaj adecvat pentru îmbarcarea şţi debarcarea călătorilor, a animalelor

Robot, explozie, blog, frontiera, informatica, chip, mostră, paradigmă, pilduire etc.

Cadastru, cagula, echidistant, aberant ...depinde cate vrei si din ce domeniu

Dentist, radiografie, tinctură, animalic, neverosimil, inteligent, capabil, megalomanie, CD etc.

Genocid care a aparut in anul 1920

Extravaganta, conglomerat, aberant, imensitate, grandios, expansiv, axuberant

| nico98 a răspuns:

A aduce aportul
cobaii de experienţă
a avansa înainte
contrabandă ilegală
averse de ploaie
a coborî jos
babă bătrână
concluzie finală
caligrafie frumoasă
conducere managerială
cel mai superior
a conlocui laloialtă
a cere o solicitare
a conlucra împreună
a conţine în cuprins
copartener
a dăinui permanent
a ecraniza un film
genunchiul piciorului
hemoragie de sânge
a îngheţa de frig
mijloace mass-media
perioadă de timp
persuasiune convingătoare
a poposi pentru odihnă
a prefera mai bine
(5) procente la sută
a rămâne în continuare
a relua din nou
a repeta încă o dată
a rescrie iar
a reveni din nou
scurtă alocuţiune
a urca sus
a urma în continuare
vestigii trecute

funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nico98):

Asteas pleonasme.frustrated

| WalterWhite a răspuns (pentru nico98):

Astea sunt pleonasme!

| AlexMk5 a răspuns (pentru nico98):

A cerut neologisme nu pleonasme laughing))

| eusunt2589 a răspuns (pentru nico98):

Nu te supara Nico.da' esti tare proasta. big grin

| Geagu_Daniela_1999 a răspuns (pentru nico98):

Astea sunt pleonasme nci de cum neologisme laughing nu meriti funda

| Maryusynho a răspuns:

Pai uite asa happy : lap-top,mouse,blog,desktop,weekend,soft,madame,interfon,i-pod, i-phone, computer, cam astea... Plzzz Funda; x!winkinghappy

| ineSsa95 a răspuns:

Abajur cip robot laser blog genocid quark gaura neagra design

| barbuelena123 a răspuns:

Lucrativ=folositor
salutar=salvator
specios=amagitor
vindicativ=razbunator
fortuit intamplator
summum=gradul cel mai inalt
ireal=imaginar!

| alexutza_7973 a răspuns:

Giranti-care inseamna recuperatori,policrom-cu mai multe culori, confordanta-perfecta potrivire, divergente-conflicte... si sa stii ca neologismele sunt cuvinte imprumutate din alte limbi

| Crutii_Nelyka_1999 a răspuns:

Neologisme:tsunami,kiwi,wigwam,taifun,tornada,bowling,fitness,borbo,mov,etc.

| alacini a răspuns:

Nico98 mersi foarte mult

| Octavextra a răspuns:

Voiaj