| alina98 a întrebat:

Cine imi da si mie exemple de neologisme?

Răspuns Câştigător
| Aηdεεε a răspuns:

Abajur, abajururi
Abajur, abajururi s. n. Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.
Abdica, abdic
Abdica, abdic, vb. I. intranz. A renunţa la tron. (Fig.) A renunţa la ceva (din cauza greutăţilor). [fr. abdiquer, lat. abdicare]
Balivernă, baliverne
Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr. baliverne]
Cabotin
Cabotin, -ă, cabotini, -e s. m. f. Actor mediocru care urmăreşte obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. gener. persoană care urmăreşte să obţină succese uşoare
Debarcader, debarcadere
Debarcader, debarcadere s. n. Loc pe malul unei ape sau pe un chei, într-un port, amenajat special şi prevăzut cu utilaj adecvat pentru îmbarcarea şţi debarcarea călătorilor, a animalelor

Robot, explozie, blog, frontiera, informatica, chip, mostră, paradigmă, pilduire etc.

Dentist, radiografie, tinctură, animalic, neverosimil, inteligent, capabil, megalomanie, CD etc.

computer, laser, cip, robot, blog, informatica, design

Funda?hee hee

5 răspunsuri:
| ღClauuღ a răspuns:

-Mouse
-Laptop
-Straniu
-Haos
-Abajur
-Balivernă
-Explozie
-Radiografie
-CD
-Extravaganta
-Aberant
-Expansiv
-Axuberant
-Design
-Weekend
-Soft
-Madame
-Desktop
-Interfon
-i-pod
-i-phone

| adita32 a răspuns:

Robot
genocid
laser
gaură neagră
blog

| mitrofanalina a răspuns (pentru adita32):

1)provenite din engleza:weekend,stres, job, marketing...2)DIN FRANCEZA:automobil:dbacalaureat:pcertificatthinking cosmarbatting eyelashesfalezasmugetc etc:p

| alexcosti97 a răspuns:

Online mouse computer virtualitate voce

| mitrofanalina a răspuns:

:d`1)din engleza:dweekend, stres, job.s.a2)din franceza:dautomobil:d,bacalaureatbatting eyelashes,certificat:d, coshmar:p, falezasmugsi... fular:d