| TerminusMarc a întrebat:

Va rog spuneti-mi care este diferenta dintre enunt si propozitie. happy

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Propozitia are un singur predicat. Enuntul poate fi fie propozitie(1 predicat), fie fraza(2 sau mai multe predicte).happy

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Enuntul poate contine mai multe propozitii si, implicit, mai multe predicate. Propozitia presupune existenta unui singur predicat.

| AnnAnne a răspuns:

Propozitia are un singur predicat. Enuntul poate fi fie propozitie(1 predicat), fie fraza(2 sau mai multe predicate).happy

| bump a răspuns:

Buna!
Pai propozitia are un singur predicat, pe cand enuntul poate avea mai multe.
Toate bune!

| TerminusMarc explică:

Va multumesc. raman datorwinking