| Devochka a întrebat:

Va roog, ajutoor! Deci, ne-a dat la scoala tema pentru vacanta (vacanta asta de Paste) de citit 6 basme/povesti si de facut fisa de lectura pentru fiecare, dar nu stiu ce as putea citi. Puteti sa-mi spuneti niste basme sau povesti pentru clasa a 5-a? Va roog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| yuyubarbie19 a răspuns:

Pai citeste legende.Eu sunt in clasa a 4-a si ne da si noua invatatoarea.Citeste aventuri sau legende de aventura.Citeste despre Romania cum este cartea Romania pitoreasca.Cauta povesti din alte tari poate sunt altfel. Cere si ajutorul unui bibliotecar. Funda te rog daca iti place raspunsul!

7 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Daca nu ma insel, in clasa a 5a am studiat basmul "Povestea lui Harap-Alb". Desi este un basm putin mai lung, merita citit.;)

http://ro.wikisource.org/wiki/Povestea_lui_Harap-Alb

Celelalte 5 basme te sfatuiesc sa le alegi de la acelasi autor sau de la Petre Ispirescu (au o frumusete aparte).;)

| camy417 a răspuns:

Citeste 5 povesti de fratii grimm! simplu big grin

| klimt a răspuns:

Basmele lui Ispirescu! Ai ce alege!

| Valeee09 a răspuns:

Pai ca sa iti dau cateva titluri...Iti recomand "Praslea cel voinic si merele de aur", "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte", "Fat-Frumos din lacrima", "Aleodor-Imparat", "Zana zorilor". Astea le-am citit prin clasa a 5a cand am avut nevoie.Bafta!

| vasy_9519 a răspuns:

Ursu pacalit de vulpe rolling on the floor

| BebeByo a răspuns:

SAllhappy:-H incearca: Zana Zorilor,Ileana cea sireata,Tinerete fara batranete si viata fara de moarte ( e superba), Greuceanu, Zana Zanelor, Aleodor imparat, Fat frumos cu parul de aur. Upss am dat 7, ehh n-are nimic. Sper ca te'am ajutat.

fundita?:*