| mikici a întrebat:

Voi ati obliga copii vostri sa va ajute de mici la muncile gospodariei?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar dumneavoastră personal dacă ave ti copii, cum procedati?

| Wehrmacht a răspuns:

Da...
"Lasa dracu' calculatoru' ca termin eu ce-ai de jucat si du-te de-o ajuta pe ma-*a".

| Pricked a răspuns:

Nu, dar, în schimb, le-aş da gramatică pe pâine.

| sappy a răspuns:

Normal ca da, pai alocatia pentru ce este? Glumesc, parintii care isi exploateaza copii(munci grele pe care nici un om in toata firea nu le poate face fata) trebuie pedepsiti dar treburi casnice ajuta pentru a intelege ce inseamna responsabilitatea!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de a-i "obliga", ci de a fi OBIŞNUIŢI/învăţaţi să facă unele "munci" în gospodărie!
Evident, acele "munci"/activităţi gospodăreşti trebuie să fie adecvate vârstei pe care o are copilul.

Totul ţine de educaţia pe care ( vrei să ) o faci acelui copil happy

Aşa cum spunea şi @Pop_Src_1979, copilul trebuie învăţat şi apoi APRECIAT pentru activităţile desfăşurate în gospodărie!

De asemenea, învăţându-l să facă unele "munci" casnice ( în gospodărie ), îl PREGĂTEŞTI pentru a se descurca şi SINGUR în viaţă happy

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie obligati, ci educati sa participle la micile treburi gospodaresti.

| Jipa95 a răspuns:

Nu. As prefera sa-i las toata ziua in fata unui ecran sa scap de gura lor. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În calitate de medic pedopsihiatru, afirm ca cei mici trebuie implicați în trebuie gospodărești. Obligați suna cam exagerat. Dar trebuie sa ii obișnuiți sa va ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Hai te rog și ajută-mă sa fac aluatul pentru prăjituri / sa spăl pe jos / sa curat mobila / sa spăl legumele etc".
Ceva foarte important : chiar dacă nu își face treaba destul de bine dar își da interesul, nu îl criticați!

Cum va obișnuiți copilul asa îl veți avea. Dacă îl obișnuiți leneș și nu îl rugați sa va ajute, nu va va ajuta nici când va fi adult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in schimb i-as obliga sa invete diferenta dintre "copii" si "copiii".

| Anuta2012 a răspuns:

Obligati nu, dar ar trebui sa ii inveti sa te ajute din cand in cand

| Kapitany_Alex_1992 a răspuns:

Nuu