| Aaa13579 a întrebat:

Am avut o relatie de la distanta aproape 3 ani, imi doream ceva serios cu acea persoana (credeam ca si el tine la mine atat de mult cat o faceam eu) si totul a inceput de la o cearta foarte mica unde el facea glume cu "altele" si pe mine m-a durut, nu i-a pasat de sentimentele mele si m-a alungat o saptamana aproape (l-am lasat in pace 2 zile ca doar asta era ceea ce voia si i-am dat spatiu practic). Dupa am inceput sa-l caut iarasi si tot m-a alungat. In final el s-a despartit hah.L-am intrebat pe fratele sau de el, ce e cu el si tot el mi-a vorbit dupa aceea foarte urat ca ii deranjez familia si ca n-o sa se impace cu mine niciodata, ca nu mai ma vrea, isi vede de viata lui etc.
Nu stiu ce sa fac, n-am prieteni cu care sa ies, nu pot sa mananc, nu ma simt de nimic in stare si-mi doresc doar sa fie un vis, pentru ca el imi spunea ca singurul lucru care-l poate determina sa se desparta de mine era sa-l insel si am stat loiala in tot acest timp pentru nimic. Si eu chiar am avut incredere in el ca statea cu mine de foarte mult timp si ne impacam usor la fiecare cearta, eram in stare sa ma impac cu el chiar daca am fost alungata zile intregi...dar mi-a vorbit foarte urat si nici sanse nu mai is sa se mai intoarca...

Răspuns Câştigător
| Lidia09 a răspuns:

Nu ar trebui să cazi în deznădejde. Nu știu dacă v-ați văzut vreodată în față (în afară de camera video). Nu fi tristă că o să treacă, asta-i viața, de abia se începe tot, chiar dacă a trecut trei ani nu-i un cap de om, mai ai toată viața, o să mai crești, o să te mai maturizezi și o să mai apară băieți, iar la un moment potrivit v-a apărea acel băiat care te va iubi cu adevărat și va face totul pentru tine nu doar vorbind, dar și în fapte.
Capul sus și mergi înainte, învață și nu te uita la el. Poate e dureros să treci peste asta, dar o să reușești. Băiatul ăsta a procedat josnic de tot când te-a alungat în felul acela. Dacă el nu te prețuiește o va face alt cineva. Oare tu ai nevoie de o persoană care nu știe să te prețuiască? Exact, nu!
Mergi înainte și lasă-l că el te-a pierdut nu tu pe el. Viața încă a pregătit atâtea pentru tine. De ce el, după ce ți-a făcut durere ție, ar trebui să fie fericit? De ce a trecut așa ușor peste asta? Este un nenorocit dacă a procedat astfel! Dacă el trăiește acum bine și fără remușcări. De ce tu ar trebui să-ți chinui creieri? De ce tu ar trebui să suferi? Bine a renunțat. Decizia lui, dar tu fii puternică și treci peste asta. Nu o să fie ușor, dar o să reușești. Nu-l fă prioritate în viața ta. Concentrează-te pe tine. Că mulți o să treacă prin viața ta și o să mai ai multe cunoștințe, dar ele ca atare.
Păzește-ți sănătatea și bucură-te de viață. Nu uita că pierdem ceva mai puțin bun pentru a primi ceva mult mai bun. Nu te descuraja și fii puternică. ❤️

| Lidia09 a răspuns (pentru Lidia09):

Eu nu am știut câți ani ai, m-am gândit că ești mult mai mică de aceea m-am exprimat așa, dar ai spus că ai 21, oricum din ceea ce am spus eu poate să-ți fie util cevahappy

| Aaa13579 explică (pentru Lidia09):

Multumesc, m-a facut acest raspuns sa ma simt mai bine putin!

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In toti acesti 3 ani v-ati vazut vreodata sau vorbim de o relatie 'utopica' de la distanta care inseamna doar conversatii de la distanta?

ar fi cazul sa iesi si tu in lume, sa te plimbi sa descoperi anumite hobbyuri, sa numai stai in aceasta stare depresiva care iti va face doar rau

acel baiat nu te merita! si oricum cred ca nu a fost intre voi o relatie serioasa, doar te-ai atasat de el, nu este vorba aici de iubirea reala, dar nu-ti poti da seama de acest lucru pentru ca te apasa tare in suflet, de fapt psihicul este cel care da aceste stari foarte nasoale

| Aaa13579 explică (pentru Simpatic):

Conversatii, apel etc, am propus sa ne vedem in vara dar s-a dus tot. Si da n am iesit in lume ca am evitat sa ies(nici nu aveam cu cine) doar ca sa stau cu el

| Simpatic a răspuns (pentru Aaa13579):

Este cum am banuit, din pacate te-ai complacut intr-o relatie care oricum era destinta esecului de la bun inceput!
chestia asta cu relatie doar de la distanta este complicata, chair si pentru cei si cele ce au o relatie cu adevarat serioasa, locuiesc ani de zile impreuna dar viata il poarta in alte tari pe unul dintre parteneri...chiar si aceste relatii serioase pot suferi cand intervine distanta!
ori in cazul tau fiind o relatie doar de la distanta, tu acum efectiv nu stiu cum sa te comporti, cum sa accepeti aceasta despartire, insa nu trebuie sa o vezi ca pe o desparatire, nu v-ati despartit ci ati incetat sa mai vorbiti, la fel cum ai inceta cu mine sa mai vorbesti aici pe TPU sau eu cu tine!
te-ai atasat si inteleg acest lucru, insa trebuie sa faci ceva sa iesi din aceasta stare! esti tanara, ai toata viata inainte si poti oricand sa cunosti baieti in realitate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Aaa13579):

Multi inainte, cel mai bine nu il mai cauta pe fostul, de ce iti place sa te injure? Sa faca mișto de tine? Lasa l in pace, vei gasi pe cineva care te va iubii asa cum esti.

| Aaa13579 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E cam greu sa nu l caut(probabil cine citeste ii se pare amuzant) dar ultimu mesaj din partea lui a fost "iti dau block" si am tacut, si ma doare sa tac pentru ca era din rutina mea zilnica sa vorbesc cu el. Si cate momente bune am avut cu el... el a aruncat toti anii pentru nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Aaa13579):

Pai daca el nu te mai vrea ce vrei sa faci? Daca ti a spus ca te blocheaza clar numai vrea sa te vada, serios tie iti place sa suferi? Gindeste te ca el te considera o cîrpă, te trateaza ca pe ultimul om si tu ce faci il cauti? Plingi după un gunoi? Cauta ti pe altcineva ca cu acesta intrii in depresie si te imbolnavesti.

| Lidia09 a răspuns (pentru Aaa13579):

Este un idiot! Cum îndrăznește să se comporte așa cu tine? Duc-să! N-ai nevoie de așa "bărbat", care nu știe să te prețuiască.
Nu-i permite să se comporte așa cu tine. Fă-l să-i pară rău. Cum am scris în mesajul de mai jos, concentrează-te pe tine și o să vină în genunchi la tine. Fă-l ultimul om de pe pământ de care ți-ar fi păsat. Nu-i ultimul băiat de pe pământ. El de ce a plecat de la tine? El tot a găsit pe cineva atunci care după părerea lui s-ar părea mai bună, dar nu e așa! Tu o să găsești pe cineva care o să te prețuiască și iubească pentrucă tu ești FEMEIE, iar femeile nu ar trebui să sufere, ale trebuie să se bucure și să trăiască fiecare moment al vieții din plin.

| sammie a răspuns:

Relatiile de la distanta sunt dificile, mai ales daca va vedeti foarte rar. In primul rand nu stii cand el pleaca de acasa, unde pleaca si cu cine sta, te poate mintii in orice fel fara sa-si faca griji.
Mai ales ca, daca nu te vede de prea multe ori langa el si nu faceti ceva serios macar o data la o saptamana atunci se va plictisi de tine.

Daca o sa continui sa ramai asa o sa te bagi intr-o depresie foarte urata asa ca iti recomand sa mergi la psiholog, sa iti faci prieteni ( pot fi si pe net ), sa mananci mancare sanatoasa si sa iesi in aer liber.

| Robert2526 a răspuns:

Toata lumea iti zice aici cum ca trebuie sa mergi mai departe, ca nu te merita, ca o sa gasesti altul...si chiar e adevarat, peste cativa ani, o sa fie doar o amintire si o sa te amuzi si tu de ridicolul situatiei, ca practic pe omul asta nu l-ai intalnit niciodata, nu l-ai atins, nu l-ai sarutat, etc. Din afara pare asa o prostie dar stiu ca nu e, vorbeai probabil multe cu el si te simteai bine facand asta.

Pot sa iti zic adevarul, el nu se mai intoarce, problema relatiilor la distanta este ca cel mai probabil nu tin, unul din parteneri sau ambii gasesc altceva mai aproape. Nu ai gresit cu nimic, probabil ca de fapt nici el nu a gresit cu ceva, pur si simplu nu a fost sa fie. Nu lua experienta asta ca pe ceva negativ, poate ca daca erati mai aproape unul de altul, ati fi reusit sa aveti ceva frumos impreuna, dar asta a fost situatia. Poti spune ca ti-a fost un prieten bun.dar nu neaparat iubit, nu merge fara a avea partea fizica...

Este timpul sa incerci sa te relaxezi si sa vorbesti cu mai multa lume. Esti la facultate? Ai job? Socializeaza in directia in care practic traiesti, lasa lucrurile online putin in urma pentru o perioada ca sa nu mai te intorci cu gandul la el

| Andreeeeeeaaaaaaa a răspuns:

O relație are nevoie de iubire, empatie, înțelegere voi aveați doar obișnuință. Și tu meriți o relație frumoasă!
Te cred ca îți e greu acum, pe moment când abia a trecut puțin timp de la despărțire, dar peste un timp (o săptămână, o lună) te vei simți bine cu alegerea.
Trebuie să fii tare și să te gândești ca acesta relație a fost să te învețe niște lucruri( poate să nu mai accepți pe viitor un comportament urat, să ai mai multă încredere în tine, să te respecți pentru ca meriți).
Dacă cineva renunță așa ușor înseamnă ca nu e făcut pentru tine.