| SayCheesexD a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent! sad Imi e teama ca relatia dintre mine si prietena mea cea mai buna se destrama sad Si asta m'ar durea foarte tare. La inceput eram super apropiate ne ziceam tot si aveam incredere una in alta mai mult decat in parintsi. Dar acum ne indepartam din ce in ce mai mult...De cand a aparut fostul ei prieten si ea s-a indragostit din nou de el si merge in fiecare pauza la scoala la el si nu mai sta cu mine...Nu ma mai suna si nu mai prea raspunde la telefon.Tot ce vorbim este un salut ce faci si asa la telefon. Eram super apropiate si acum nu mai suntem atat.Are o noua prietena si e mai tot timpul cu ea la telefon si asa chiar daca sunt la mare distanta. Ce pot sa fac sa fim mai apropiate? De fiecare data cand o intreb sa iesim afara zice ca nu poate, nu ne'am certat niciodata si nu am zis ceva care sa o raneascasad

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca parintii si numele ne sunt date, si nu le mai putem schimba, putem totusi sa ne alegem prietenii. Vei observa in viata ca vei avea prieteni sau prietene apropiati cum a fost acea fata, insa dupa un timp, prietenia "se stinge", poate doar aparent, raminind in urma o relatie serioasa, pe care, desi nu te vei mai intilni cu persoana respectiva, totusi vei avea incredere in ea si cind vei avea nevoie vei apela la ea. Intr-un fel, daca inainte cind era cu tine era singura si acum e cu prietenul, e de inteles comportamentul ei. Putine cupluri sunt atit de deschise incit sa isi pastreze toti prietenii ce i-au avut inainte. Prietenia ramine, insa nu mai au timp prea mult pentru prieteni, si e normal, isi fac timp pentru ei - ea merge si sta in pauze cu el. Si nu poti compara o prietenie la distanta cum zici ca are cu acea noua prietena cu ce a fost cu tine. Distanta isi are deficientele ei. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la ea si sa ii spui ce te doare. Daca ati fost "superapropiate", nu iti va fi greu sa o faci. Si vei vedea ce este de fapt. Insa nu uita: prietenii avem dreptul sa ni-i alegem.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu este vorba despre faptul ca ai fi facut ceva. Prietenia cu cealalta fata este probabil din cauza fostului prieten. Poate face parte din aceeasi gasca, poate merg impreuna undeva, poate ei poate sa ii spuna anumite lucruri crezand ca tu n-o vei intelege sau o vei judeca. Oricum, nu-ti fa probleme. In momentul in care va fi la stramtoare, daca va avea nevoie de un prieten adevarat se va intoarce la tine. Si tu daca ii esti prietena adevarata vei trece peste aceasta perioada si o vei ajuta cand va avea nevoie. Cel putin eu asa am facut cand am trecut prin aceiasi problema, in adolescenta.

| alessia5158 a răspuns:

Draga mea,
Nu -ti este prietena! --- nu ti-a fost nici inainte cu atat mai mult acum, dupa ce si-a gasit "inlocuitori"! Doar tu, in sinele tau, ai ridicat-o la rang de prietena acordandu-i acea incredere mai mult decat in proprii tai parinti. Un prieten se dovedeste in timp, in fapta, in vorba, in toleranta etc. Ea nu ti-a dovedit-o! Merita sa te mai sfarami pentru ea? Eu zic ca nu! Dar, este o experienta castigata pentru viitor care-ti spune ca "increderea este o planta care creste incet intr-un piept batran; anotimpul credulitatii este tineretea "( citat :William Pitt)

| uncontdestuldenasol a răspuns:

Cu siguranta nu ti-a fost prietena! posibil ca s-a folosit doar d tine ca sa ajunga la altcineva. daca ar tine la tine cu adevarat la tine nu te-ar uita, nu ar uita cat timp ati petrecut impreuna, etc...incearca sa iti faci alta prietena, caci ea nu te-a meritatwinking

| GrEeNHeArT a răspuns:

E foarte greu sa te desparti de o prietena asa apropiata. dar cel mai bine ar fi sa stai de vorba cu ea si sa o intrebi daca ai gresit tu cu ceva sau de ce nu e atat de deschisa fata de cum era inainte si sa iti zica ce o deranjeaza la tine si poate te schimbi si ii propui asta dar iti dai si tu cu parerea despre ea si va schimbati amandoua si reveniti la vechea prietenie dar daca nu merge asta (dar e imposibil sa nu mearga) poti sa o uiti daca pentru prietena ta, prietenia voastra este mai importanta decat un baiat atunci nu merita nici un pic de incredere din partea ta, si cel mai bine ar fi sa o uiti si sa iti faci o alta prietena sau chiar mai multe ...SUCCES!winkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai prezinti interes.una.si al dilea daca el a inselat-o cu cea mai buna prietena a ei, stii cum e; cine s-a fript cu bors, sufla si in iaurt.asa ca te considera o amenintare. asa vei fi si tu cand vei avea un prieten, iubit, sot.

| geo01 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci si sa ii spui ei:daca ai sa te dersparti de acel baiat tot la mine ajungi... daca esete prietena adevarata iti va cere scuze si isi va schimba comportamentul... daca nu iti va intoarce spatele. dac asta s-ar intampla ar trebui sa iti cauti alte prietene desi asta ar fi mai greu

| aniloraC a răspuns:

Poate te_a folosit pentru cevasi acum pur si simplu nu mai are nevoiede tine...sad,,,,, e tris dar posibil e adevarat,, arata-i si tu ca poti fi si mai fericita fara ea,,,,

chiar daca e greu,,,,,

| Beib99 a răspuns:

Hei!
Ar fi mai bine sa o lasi in pace. Apropiete de prietenele vechi...
Sau icearca sa iti faci o prietene noua.Am trecut tot asa printr. o prietenie de asta.straight faceAr fi mai bine sa o lasi. Poate s-a schimbat.
Eu ti-as spune sa te ghidezi dupa prietenele vechi si mult mai apropiatehappy Succes!love struck