| Shimozukushiki a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR, VĂ ROG! crying
Am o problemă cu tata, e handicapat, deci nu exagerez deloc, a venit azi de 8 ori (și ziua încă nu s-a terminat) vine în cameră și îmi tot spune să deschid, geamu, mă face handicapat și aurolac că nu țin geamul deschis, eu de curând am răcit, și mă simt în ultimul hal, am și febră cred că mă simt foarte cald, camera mea e separată de celelalte camere, deci nu are vreun motiv să zică că stau pe spațiul lui, avem destule camere încât să stăm, și vin din juma în juma de oră să îmi zică să deschid geamul că e casa lui și că face ce vrea în casa lui. Deci NU-L MAI SUPORT, VREAU SĂ MĂ SINUCID, MĂ strâng în mine, și îmi încordez mușchii de la picioare de nervi, de încep să mă doară. Acum aproximativ 2 sau 3 ani același subiect a fost, și ne-am și bătut, la modul că m-a tăvălit pe jos și mi-a dat un pumn în gură, subiectul fiind același, mi-a deschis geamul, iar eu l-am închis, m-a întrebat de ce l-am închis, și am zis de-aia, și apoi a început să facă ce am zis mai sus, dacă nu era maicămea, bunicămea, fratimiu, și vărămiu să-l oprească mă omora la sigur. Nu știu dacă are vreo legătură dar... mama mi-a zis mai pe șleau, că el nu voia copiii, și mi-a zis că el nu a fost de-acord cu noi (eu și fratimiu). Dacă mai vine odată, ori mă sinucid, ori se repetă povestea cu el de data trecută.
P.S.: Aa, și data trecută când s-a întâmplat, a fost FIX de revelion la începutul anului 2015, sau 2016. Menționez că după acea bătaie, eu am stat 2 zile pe afară, prima zi m-a luat un fost coleg să dorm la el, dar apoi nu am mai putut sta pe capul lui, și m-a sunat mama să vin acasă. Apoi eu nu am mai vorbit cu el timp de vreo 6 luni, nici salut nu ne dădeam, iar când era să fim amândoi în aceeași cameră, ieșeam eu ca să nu-l mai văd în fața ochilor. Comunicam doar prin mama sau bunica, gen telefonul fără fir.
Am 19 ani, sunt din București, dar vă rog, nu veniți cu sfaturi de genul: „mută-te singur, că nu am bani" și nici n-am de unde să fac așa rost.
Acum e a9a oară când a venit în cameră și a țipat la mine, că sunt un handicapat că țin geamul închis.
Mă duc să scap de viața asta sad
Adio!

Răspuns Apreciat de Editori
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ştiu că e greu, dar nu cred că ar trebui să recurgi la măsuri extreme. Încearcă să stai cât mai mult timp departe de el, de exemplu, in vacanțe si weekend-uri să stai la veri, unchi, matuşi etc., la persoane care îți cunosc situația şi te-ar putea ajuta.
În timpul săptămânii, încearcă să îți faci proiectele sau temele pe care le ai pentru şcoală la un prieten sau poate poți lucra la biblioteca scolii. Timpul liber petrece-l prin parc, magazine etc.
Ideea este să devii, încetul cu încetul, independent, iar dacă reuşeşti, te poți angaja, ca să ai ceva bani puşi deoparte pentru situații neprevăzute.
Dacă el ține la tine ( oricât de puțin ), cel mai probabil va încerca să te convingă să stai mai mult pe acasă.
Dacă nu observă chestia asta, profită.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai doua solutii:
1. te apuci de munca ca sa ai bani si sa te muti singur.
2. ramai in casa parintilor tai si asculti cu sfintenie absolut tot ce iti cer, fara sa mai ai pretentii.
Ai totusi 19 ani, nu esti un copilas, nu te mai victimiza atat.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca fumezi in camera.

| anonimg a răspuns:

Daca ai sti cati parinti sunt asa... Dictatori, comunisti mai ceva ca Ceausescu. Nu trebuie sa ne miram ca acestia isi vor petrece batranetile intr-ul azil, uitati de lume si de copii. Este scris: "Ce seamana omul aceea va si secera." Si exact asa se va si intampla.
Daca omul asta nu a vrut copii, de ce i-a mai facut? De ce nu s-a castrat mai inainte? Sau de ce s-a insurat? De ce nu a practicat abstinenta? Cati oameni iresponsabili nu exista in lume!
Stiu ca va fi petrecere si bucurie si la propriu si in suflet atunci cand cel care se numeste "tata" in dreptul tau, nu se va mai afla printre cei vii. Dar pana atunci nu poti decat sa i te supui pentru ca sa nu-ti pierzi viata si umbra de liniste si pace din suflet pe care le aduni cu greu. Va veni ziua cand roata se va intoarce; va veni ziua cand va ajunge neputincios.
Halal parinti! Nu dau mai mult de doi bani pe astfel de parinti. Nu era mai ferice de ei si de copii lor daca nu dadaeau nastere la copii sau daca traiau singuri? Ba da. Dar pentru raul facut, pentru ca ei se cred zei pe pamant si stapani peste copii lor tratandu-i ca pe niste sclavi nelasand-ule libertatea de alegere, ei vor fi aspru pedepsiti.
Iar mama ta -despre care spui ca ar fi mai buna- este la fel de vinovata ca tatal tau. La fel ca si tatal tau, ea s-a gandit doar la ea, si nu a tinut cont de caracterul urat al tatalui tau. Ea a stiu ca el nu vrea copii, si totusi a dat nastere la copii. De aceea ea poarta aceeasi vina ca si tatal tau. Respecta-i doar pentru ca prin ei ai fost adus la existenta. Ai grija ca atunci cand vei face copii, sa nu procedezi la fel ca tatal tau sau ca mama ta. Sa nu alegi o femeie care nu doreste copii; si sa lasi copilul sa aleaga chiar si un lucru rau -atunci cand ajunge la varsta discernamantului-, daca dupa insistentele tale ii vei explica cu dragoste sa nu aleaga raul si el tot il va alege. Un copil inttodeuna va asculta de parinti daca se va bucura de dragostea parintilor.
Dar ce dragoste sa-ti ofere tata tau daca el nu te-a vrut de la inceput? Si ce dragoste sa iti ofere mama ta din moment ce ea nu s-a gandit la soarta copiilor ei stiind ca sunt nedoriti de tatal lor?
Mii si zeci de mii de copii sunt neiubiti si nedoriti in familiile lor. Ei nu au nii o vina. De aceea pentru toata suferinta acestor copii parintii sunt aceia care vor plati. Niciun suspin si nici o lacrima nu vor ramane nerazbunate. cand harul lui Dumnezeu se va retrage de la oameni -si lucrul acesta se intampla sub ochii nostri-, mania lui Dumnezeu se va dezlantui fara mila peste toti aceia care au facut raul. Mortii vor fi inviati si pedepsiti pentru faptele lor. Nimeni nu va scapa. Parintii vor fi trasi la raspundere pentru darul cel mai pretios pe care Dumnzeu li le-a incredintat: copii. Dumnezeu te-a adus in familia aceasta tocmai pentru ca acel tiran care se numeste "tata" sa isi poata indrepta caracterul pentru ca sa poata fi mantuit. Dar acest om mai rau a facut, mai rau s-a purtat. Nasterea ta era singurul mijloc prin care Dumnezeu putea sa-l ajute pe tatal tau sa isi indrepte caracterul violent. Dar cum sa poata cunoaste acest lucru un om turbat de manie si care isi gaseste placerea intr-o stare ca aceasta? (Despre tatal tau vorbesc).
Caci nu parintii nostri ne-au facut; ci Dumnezeu prin ei. Pentru ca omul nu poate sa dea viata; omul doar procreaza, dar nu poate crea. Cauta-L dar pe Dumnezeu, si te vei bucura de pace si fericire chiar in mijlocul acestei familii in care ingerii rai isi gasesc placerea. Caminul trebuia sa fie un colt de rai. Dar cele mai multe caminuri nu sunt ca un colt de iad, ci ca iadul insusi.

| LPCTSTR a răspuns:

"Filme cu prosti"... Tu chiar nu constientizezi ca acel bolnav psihic ii provoaca fiului sau traume?
Daca razi, nu inseamna ca ajuti, nici ca el se va simti mai bine.
Uneori ceea ce scrie un necunoscut este "scris cu suflet" adica nu are motive pentru care ar minti.
Poate el chiar are ganduri negre dar asta nu inseamna ca poti sa razi situatia sa (sau sa radeti, ca sunt mai multi "intelectuali" care rad de loviturile pe care le primesc alti oameni)

| Lostlyric a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu e bolnav psihic, CookieDog. E razgaiat. Bolnavii psihici nu se sinucid pentru un amarat de geam. Acela e doar un detaliu. Poate il poti numi bolnav psihic daca ar avea griji vizavi de viata lui, de modul cum decurg lucrurile in propria lui viata. Nu poti sa fi nerecunoscator unui parinte care si la 19 ani te tine tot in casa lui. Daca se nastea in alta cultura, la 18 ani isi lua deja zborul si era pe picioarele lui, iar parintii nu-i mai acordau nici un ajutor. Vezi cultura U.S.A.
Si cand ai ganduri negre poti sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale. Sinuciderea nu apare din nimic. Iar daca ajungi in pragul acela, stii deja ce ai putea schimba. El stie. Singurul sfat sanatos e cel pe care il neaga. Nu asa se procedeaza.
Cat despre gandurile negre, am vorbit din propria experienta. "Gandurile negre" nu pot aparea din nimicuri. Stia ca la el e problema si nu la parinti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Lostlyric):

Ma refeream la tata.
Din cate stiu, un om normal nu s-ar lua la bataie cu propriul fiu doar pentru ca are un fel de tic nervos.
Iar din ce a spus, bolnavul psihic este o buna denumire, zic eu...

| minrest a răspuns:

Mai, tu te iei dupa toti nebunii? E nebun, saracul, zi Doamne fereste! si lasa-l in boii lui. Da, tu esti racit, dar cel putin nu esti nebun. De acum, nu il mai lua in serios, e un biet nebun si asta este.

| Emma30555 a răspuns:

De la un geam banal atatea drame. Tensiunea dintre voi e de la altceva, geamul e doar un pretext. Daca vrei sa rezolvi problema geamului lasa l si tu deschis cand e el prin preajma si il inchizi cand pleaca

| GoldenZenith a răspuns:

Asta este o prostie rolling eyes.
Peste tot sunt victime din motive de cacao. Te cred că este enervant și, cel mult, absurd dar asta nu înseamnă că trebuie sa te omori acum. Ce o sa faci când o sa ai familia ta și o sa ai greutăți pe bune? Vai, Doamne!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ține minte: BĂRBIA-> aia loveste-o, 1 bucata buna si va fi incapabil să se mai ridice de jos, direct restart la "procesor". Cum dracu sa te bati cu tactu, ma nenorocitule? laughing. Daca se lasa cu bătaie, cauta sa-i lovești BĂRBIA, 1 singura lovitură buna e de ajuns. Nu arcadă, nu maxilar (ca poate sta bine pe trapez si picioare).

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Lostlyric a răspuns:

Cum sa te ajutam noi daca tu doar te plangi de lucruri inutile si vrei sa te sinucizi doar pentru ca tatal tau iti spune sa deschizi fereastra, sa intre aer? Cand esti racit, aerul curat iti face bine. Nu te omoara. Si cum il poti numi pe tatal tau, la 19 ani, handicapat? Mare noroc ca te tine in casa lui. Esti doar un razgaiat de 19 ani! Unde mai pui ca rezolvarea cea mai usoara pentru tine e sinuciderea in locul deschiderii unei amarate de ferestre. Daca eram parintele tau, te puneam sa iesi pe strazile Bucurestiului, in miez de Inviere, pana aeriseam toata casa. laughing

| Lostlyric a răspuns:

Revin, pentru cei care vad acest topic: Ce rezolvati daca va sinucideti? Mai exact? Nici voi nu cunoasteti raspunsul? Ce rezolvati daca traiti? Traiti si fiecare experienta de viata e un surplus la ceea ce se intampla deja. Pragmatic, va ganditi la toate persoanele implicate in ecuatie cand aveti ganduri sinucigase? Va ganditi la toate persoanele care raman fara prezenta voastra? La toata suferinta care o luati si o lasati cu voi cand plecati? Viata este o calatorie de milioane de ori mai placuta pentru ca o puteti construi asa cum doriti voi. Nu este doar o notiune si acum puneti capat unui capitol. Nu ajuta pe nimeni faptul ca vreti sa renuntati la viata. Sinuciderea apare din propriul vostru egoism sau din slabiciunea voastra. Nici nu veti fi numiti eroi, nici nu veti gasi rezolvarea in ea, nici nu veti fi eliberati. Alegi sa pui capat acolo unde poti sa reinventezi, sa construiesti, sa ajuti. Sinuciderea nu este o rezolvare si nu te satisface cu nimic. Nu te face om. Te transforma intr-o ruina acolo unde ti s-a dat sansa sa fi OM.
Shimozukushiki, alegi sa pui capat vietii sau sa rezolvi ceva acolo unde altii nu au rezolvat? Fix ceea ce negi e si raspunsul. Esti doar speriat si nu ai pic de vointa. Esti rasfatat si negi a vedea toate lucrurile frumoase care ti SE INTAMPLA IN PREZENT. Altii nu au nici unde sta, nici ce manca, sunt de mii de ori mai impovarati decat tine si fac asta:
https://www.youtube.com/watch?v=5fCUL7bQuZU
Nu neg ca problemele din mintea ta sunt intense, dar nu exista ABSOLUT NIMIC in lumea asta care sa nu aiba o rezolvare, atata timp cat iti doresti acea rezolvare. Decizia iti apartine.

| Lostlyric a răspuns:

Telverde antisuicid – 0800 801 200
telverde criză emoțională – 116 123

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai ține geamul închis!

| Yasmin875 a răspuns:

Atâtea probleme din cauza unui geam... Du-te și stai în altă cameră dacă nu mai poți îndura asta. Tatăl tău ți-a deschis geamul de 9 ori(mă rog, poate de mai multe ori...) pentru că tu l-ai inchis tot de atâtea ori.Dar dacă taică-tu e nebun lasă dracu' geamul deschis cât vrea el și îl inchizi când te culci.

| AlexSalling a răspuns:

Si mi-e mi s-a intamplat la fel. Asta da, daca imi spunea sa ma arunc pe geam in aruncam eu pe el primul. Stii, tot ce pot sa-ti spun este suna politia odata. Unde-i mama ta in toata ecuatia asta? Am mai vazut femei proaste, dar nici chiar. Sa te vada ca suferi din cauza lui idi*** si sa stea cu ***** in san. Ca-ti ani are maicata si demonu ("taicatu")?

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Deci daca pentru un adolescent din ziua de azi cand ii spune un parinte sa deschida geamul se numeste o trauma eu ma duc draq sa ma spanzur in locul lu asta.
Pai bai pasarica tac-tu nu de handicapat iti zice sa deschizi geamul, omul vrea sa-ti faca un bine, tu daca esti racit mai scoti dracului microbii din camera si introducivaer curat, ghici pe unde... Pe Geam rolling on the floor)

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Oare sunt singurul care am primit eronat si nefolositor de la toti copiii care habar nu au pe ce lume traiesc? rolling on the floor))

| Cristian0884df11 a răspuns:

Te imprumut cu niste lanturi am de acele bune nu sunt ruginite si ia-ti adio de la lume! ma nu gandii asa cum o urlat la tine gata imi iau gatu nu boss! nu asa se procedeaza viata e o lupta si eu tot 19 ani urmeaza sa fac 20 si acum 3 ani am trait cu taica-meu el era bun si sufletist dar daca nu-i convinea ceva ma batea de ma pisam pe mine si am zis gata ma spanzur ca nu-l suport? nu baiatule lupta de aia esti lasat pe pamant sa lupti incearca sa-i spui in fata frumos cu calm ii spui sentimentele cat de rau te simti ca el se poarta asa cu tine si poate POATE te va intelege nu stiu cat de milos este daca nu, nu stiu ce sa zic! iti urez Numai bine si Paste Fericit si nu mai gandii negativ mereu pozitiv pe borna de + a masinilaughing

| MoonWolf a răspuns:

Primul lucru, inhide geamul, dupa incearca sa gasesti ceva la care ai vrea sa lucrezi din urmatoarele job-uri https://www.olx.ro/locuri-de-munca/bucuresti/.
Dupa strange-ti bani pentru transport/cartele de telefon pentru munca, ca sa potii sa muncesti.
Dupa 2 luni de munca, incearca sa iti gasesti o garsoniera in sectorul in care ti-ai gasit loc de munca, maxim 200 de euro sa fie garsoniera pe luna.
Inainte sa iti iei garsoniera, intereseaza-te cum sa iti platesti facturile, si cum sa iti faci contracte la diferite utilitati.
Fa abonament la cele mai ieftine utilitatii (Internet (RCS/RDS 28.00 lei.); Televizor ( Nu iti trebuie momentan, poti folosi sopcast pe pc.).

Incearca sa gasesti o slujba ce plateste mai bine, intre timp, perfectionaza-ti un talent.
Poti chiar sa incerci sa inveti programare in timpul liber.

Fa-ti un abonament la sala (Sa includa dus) si incearca sa te imbunatatesti.

Nu mai consuma sucuri si dulciuri, dulciuri hai sa zicem rareori, dar sucuri in nici-un caz.
La fel cu alchool-ul, nu consuma, la fel si cu tigariile.

Dupa un timp strangeti bani, intereseaza-te un pic de masini, si invata cum sta treaba cu actele si componentele unei masini, dupa incearca sa iti faci carnet de categoria B, si cumpara-ti o masina de maxim 1000 euro, https://www.olx.ro/......bucuresti/

Incearca sa vorbesti cu colegi de la servici, si sa iti faci prieteni. Dupa un timp, incearca sa iti upgradezi pc-ul 500 euro maxim, si dupa, daca ai invatat un limbaj de programare, incearca sa te angajezi undeva.

Daca ti-ai facut carnet de categoria B, mai stai cateva luni in Romania pana te obisnuiesti cu condusul. Si mergi in alta tara, pentru a lucra ( Recomand Marea Britanie, Isle of Man, Douglas mai exact( sunt destul de multi romani, si poti gasi locuri cu mai multe persoane unde poti sta, gaseste-ti o slujba.Strange-ti incaodata bani, vino in tara, si cumpara-ti un apartament 2 camere daca planuiesti sa ai doar un singur copil.

Dupa incearca sa iti traiesti viata!

Daca vrei sa iti zic in detaliu, da-mi discordu' sau skype-ul tau.

| JustAGirl333 a răspuns:

Și mama mă pune sa țin mereu geamul deschis
"Well life"

| vjr1979 a răspuns:

Zideste fereastra happy

| Coma21 a răspuns:

Mai copil besmetic, hai sa lasam dramele ca daca aveai de gand sa te sinucizi o faceai in loc sa scrii aici un mesaj. Acum ca am scapat de drame, de ce nu vorbesti cu mama, fratele, varul, stai la var o seara, doua daca al tau parinte e atat de aiurit sau poate la bunici. Nu ai ce-i face, da-i pace, fa o facultate, angajeaza-te si muta-te. Nimeni nu spune ca iti va fi usor dar nici sa-ti spargi creierul nu-i o solutie.

| ElenaaaAdina a răspuns:

Nu mai face asa, linisteste-te! Lasa geamul putin deschis, nu de tot, doar putin, apoi explica-i: "Uite, eu am racit si nu vreau sa se agaveze!" incearca totul cu calm, iar daca nu, ori il ignori, ori ii ceri ajutorul mamei tale. Nu mai ameninta.
Nu te mai dracii
Fii calm!

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna!
Stiu ca e greu,imi si imaginez,nu as rezista. Chiar simti ca poti ajunge la capatul linii dar. sa nu iti iei viata pentru nimic si nimeni in lume. Asa mi s-a spus si mie.
De ce nu il reclamati la politie?
Deci acesta nu este un comportament normal. Mai ales intr-o familie. Sa zicem ca nu a vrut copii,dar nu se face asa.
Mama ta ce parere are? A vorbit vreodata cu el? Sau bunica.
Deci eu zic ca mama ta sau bunica sau o ruda ar trebui sa vorbeasca serios cu el sau sa il duca la un psiholog, e spre binele lui si a tuturor. Sau mama ta ar putea sa divorteze. Poate ca nu sunt prea multe variante, dar sinuciderea in niciun caz. Nu il mai baga in seama, cand face asa spune-i sa se calmeze ca nu se intampla nimic.
Vorbeste cu familia ta, ei te vor intelege.