| lSarcastiquel a întrebat:

Am o problema. Va rog, dati-va cu parerea. Deci mai demult m-am certat cu o colega ( Ana) fiindcă nu am vrut sa ii iau ceva de la magazin. A început sa ma jigneasca dar am tacut pentru pacea clasei. Acum, in ora de engleza colegii mei au scris poezii amuzante despre ei. Si m-au adăugat și pe mine in ele. Chestia e ca noi ne mai amuzam si nu ne suparam intre noi fiindca ne permitem. A vazut profesoara si a citit o in fata clasei. Apoi in pauza Ana ( e rrom) ne a dat o foaie si a zis ca ne facuse si ea poezii. Sa va zic cu ce erau in general? Cu jigniri. Pe mine ma facea proasta desi am cele mai bune note si mai multe, pe colega mea pitipoanca si iritanta, in condițiile în care si ea invata bine. Si pe colegul meu primitiv si gay... Va dati seama cum ne-am simțit, mai ales ca noi nu am jignit-o pe ea. Si nu e prima data cand jigneste. Se ia de toți. Pe o fata a facut o c...a si ea s-a luat de Ana. I-a spus sa nu isi mai dea aere si ca e un nimeni, asa ca sa inceteze cu batjocura. Dar bineînțeles ca in apararea fetei nu a sarit nimeni si in apararea Anei au sarit toti. Ca vai, sunt " prieteni". Pe lângă asta e populara si daca ma iau singura de ea începe sa se ia doar de mine. Sunt multi care nu o suporta, doar ca tac din teama. M am pus de acord cu colegii ( cei pe care i a jignit) sa vorbim si cu ceilalti deranjati de mistoul ei si sa o punem la punct. Nu stiu daca e bine sau daca mai vor si altii. Voi ce ma sfatuiti? S o ignor si s o las sa ma jigneasca pentru a pastra o ambianta placuta in clasa, sau sa iau initiativa?
Am nevoie de sfaturi...

8 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Presupun că nu aveţi mai mult de 12 ani.
Ignoraţi-o.

| lSarcastiquel explică (pentru Doub):

Suntem la liceu. Stiu unde ai vrut sa bati cu " nu aveti mai mult de 12 ani", insa crede-ma ca ce am scris mai sus e nimic pe langa jignirile ce ni se aduc. Si la chestia cu poeziile, a fost prima data cand am facut, din simplul motiv ca ne plictiseam si ne place sa ne amuzam reciproc. In orice caz, iti multumesc de parere.

| Doub a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Mno, vă înţeleg, şi eu mă prostesc mult, dar ideea e să vorbiţi cu ea şi să-i spuneţi să termine.

| AliGab a răspuns:

Eu zic sa ai grija sa nu se incinga o bataie. Nu de alta, dar oamenii ca Ana e posibil sa aiba "gasca de baieti" in spate si sa nu iasa bine. Nu spun ca e bine sa o lasati in pace, dar mai intai asigura-te ca nu va bate pe careva dintre voi in afara orelor. Eventual discutati cu parintii/diriginta/consiliul parintilor despre comportamentul ei, insa fara a se mentiona neaparat numele vostru. Succes

| Iyulia3712 a răspuns:

Esti la liceu? Pff, ma gandeam ca poate ai un frate sau o sora mai mare, care sa vina si sa vorbeasca cu ea, sa o sperie putin. Asta mergea in cazul in care erati putin mai mici, pe la gimnaziu. In cazul asta iti propun sa il chemi pe tatal tau la scoala, sa ii povestesti ce prostii face fata asta si sa o puna la punct putin. Cunosc genul asta de oameni, am si eu in clasa. Un baiat deosebit de prost care e incredibil de popular si se crede cel mai tare, jugnind pe toata lumea. Nu ma pun in gura cu el si il las sa putrezeasca in prostia lui. Am a 8 a anul asta si abia acum o sa se vada "cine pe cine".

| Paulvasile10 a răspuns:

Pai vorbeste cu parintii tai sau cu diriginta sau cu cineva care gandeste mai matur, nu infantil cum gandesc unele fete sau baieti...pana la urma eu zic si sa o ignori daca face din tantar armasar

| TeoSS a răspuns:

Nu pastrezi nici o pace in clasa! Cum adica?
Si eu am fost jignita si batjocorita in ultimul hal si acum sufar de tulburari de anxietate si acum inca na jignesc si ma fac nebuna. Si eu am tacut si am tinut in mine.Mereu plangeam pe ascuns..Si uite ca la un moment dat am inceput sa-i povestesc mamei. Sa tip si eu, sa batjocoresc si eu stii ar trebui sa-i spui in fata nu sa te temi de ea. Eu sincera sa fiu as face orice sa i se sxada nota la purtare. Si ce daca e rroma nu conteaza! Aia merita batuta. Nu asa se face laughing Batjocoriti-o si voi. Cum adica? Prostii.

| lSarcastiquel explică (pentru TeoSS):

Hei. Imi pare rau sa aud ca ai o situatie asemanatoare. Chestia e ca eu nu as tacea fiindca urasc sa fiu jignita si luata in ras, dar nu stiu daca singura ii pot face fata ei gloatei de slugi. Incerc sa gasesc cativa colegi si ne luam de ea. Am ajuns sa ne fie rușine sa mergem la scoala din cauza unora ca ea? La tine cum mai e situatia? Tot asa, sau s a mai rezolvat?