| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare care nu prea gasesc raspunsul daca ma puteti ajuta.sunt maritata dar sotul meu este plecat din tara si vine cam de doua ori pe an si eu in rest stau singura si m-am cam saturat de singuratatea asta si am inceput sa ma intalnesc cu un fost iubit dar doar ca prieteni am stat de vorba si nu stiu ce sa fac sa ma mai intalnesc cu el sau nu.cred ca dupa mai multe intalniri se poate ajunge mai departe si nu stiu ce sa fac.astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deschide ochii mintii si priveste adinc in inima ta; vei gasi singura raspunsul.Numai tu stii ce simte inima ta.Important este sa fii corecta cu tine.Mult noroc.

23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Intr-o relatie este nevoie pe langa dragoste si de respect! Sunteti departe unul de altul dar banuiesc ca puteti comunica. Spune-i ce simti.Iti spun cei de aici :fii corecta cu tine! Dar ca sa fii asa trebuie, sa fii corecta cu el!

| Flav a răspuns:

Cand pot sa trec si eu pe la tine?

| superdorex a răspuns:

Eu am o singura intrebare...de ce e plecat din tara sotul tau? Ca sa iti fie si tie bine nu? El face un sacrificiu imens, departe de toti cei dragi si tu te gandesti la ce?! Eu stiu ce inseamna ca am fost plecat 7 ani si ce trebuia sa se intample in urma mea? Ar trebui sa iti fie rusine daca gandesti ca poti merge mai departe cu acel nemernic care acum cand te-a vazut singura si neconsolata si gata ce mult te apreciaza si tine la tine! Se vede ca acesti copilasi care ti-au dat sfaturi sunt departe de ce inseamna sacrificiile pe care trebuie sa le faci in viata! Si tu repede te-ai grabit sa dai funda la faptul ca ti-a zis sa privesti in inima ta? Eu iti zic sa te privesti in oglinda, nu in inima cea care la primul obstacol in viata iti bate deja pentru alt barbat! Mare pacat, daca ai sti cate casnicii s-au destramat in asemenea fel...Tu ce faci te arunci intr-o relatie fara viitor? De ce nu ai ramas cu acel prieten cand ai fost cu el? De ce te-ai mai casatorit cu omul care uite ce sacrificii face ca tu sa o duci bine si sa nu simti neajunsurile si greutatile de zi cu zi pe care le simt marea marjoritate din noi? Eu iti dau un sfat nu renunta la barbatul care vrea sa te faca fericita pentru unul care te vrea in pat si acum iti promite orice si iti spune ca esti femeia vietii lui redescoperita acum cand te-a vazut singura, tanara si nelinistita!

| FerLin a răspuns (pentru superdorex):

Faptul ca a dat funda celei care a spus sa se uite in inima sa confirma cele spuse de carpediem precum ca prin aceasta intrebare urmareste o incurajare in a merge mai departe cu fost, o aprobare, o justificare.
Ceea ce a spus carpediem este adevarat si din punctul meu de vedere.
P.S. Multumesc pentru apreciere!

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Orelatie bazata pe singuratate, adica el/ea e plecata, mai devreme sau mai tarziu se va sfarsi!
Alege cu inima
!
Bafta!

| FerLin a răspuns:

Aici sunt doua perspective. Unii oameni ti-ar sugera sa-ti traiesti viata pentru ca ai doar una si daca sotul tau e plecat in afara tu nu ar trebui sa-ti ratezi viata asteptandu-l. Acesti oameni te vor critica daca vei hotara sa stai acasa pentru a fi corecta fata de sotul tau si te vor eticheta ca naiva, fraiera, ingusta la mine etc.
Alti oameni, in general cei care au simtul responsabilitatii si o coloana vertebrala cat de cat solida te vor sustine sa ai grija de familia ta pentru ca o casnicie nu e ca o relatie experimentala de liceu si daca vei hotara sa fi fidela sotului vei putea pune seara capul linistita pe perna si cand vine acasa il vei putea privii in ochi fara nici o remuscare. In acelasi timp vei fi si tu un om cu coloana vertebrala.
Eu nu sunt casatorit, dar la un moment dat eram si eu in dilema ta, sa insel sau nu? Relatia mea nu era una cu care sa ma mandresc sau de care sa fiu multumit iar in paralel avea o oferta "generoasa". Mult timp m-am framantat, sa-mi traiesc viata pentru e scurta sau sa fiu cinstit si asa scurta cum e viata macar sa ies cu capul sus din ea impacat cu sine ca am fost corect. M-am sfatuit cu multe persoane, in general mai in varsta ca mine (rude, prieteni, cunostinte) si i-am intrebat pe toti ce ar face si de ce. Aproape toti mi-au spus sa-mi traiesc viata pentru nu merita sacrificata pentru un om care la un moment dat, fara sa stie de sacrificiile tale poate o face el/ea lata si pleaca cu altcineva, moment in care cauti cel m-ai aproapiat perete sa-i dai un cap in gura happy
M-am consultat in mare parte cu barbati, cu toate astea fetele pe care le-am intrebat nici una mi-a spus sa nu insel, ori mi-a spus ca e treaba mea, ori mi-au spus aceeasi veche expresie "traieste-ti viata". Printre toti cei cu care am vorbit, a fost si un barbat divortat, cu un copil nu cu mult mai tanar ca mine care mi-a spus asa: "Fa exact ce iti cere prorpia ta constiinta. Daca pui pret pe suferinta, pe dreptate, pe cinste si pe coloana ta vertebrala, nu o insela, dar daca simti ca toate astea nu te influenteaza cu nimic atunci traieste-ti viata, oricum platim tot pe acest pamant, atat faptele rele, cat si pe cele bune! Este si vorba aia "Nici o fapta buna nu ramane ne pedepsita".
La fel iti spun si eu, fa ceea ce-ti dicteaza si-ti permite constiinta ta imaginandu-ti ca esti in locul lui, ca esti tu plecata la munca printre straini iar el sta acasa si scoate femei in oras la un suc pe banii munciti de tine afara cu sudoare si suferinta si dor de casa si jumatatea ta.
Si nu uita, un fost iubit e un fost iubit pentru ca relatia voastra nu a mers!

| superdorex a răspuns (pentru FerLin):

Asa este marea marjoritate care i-au dat aceste sfaturi sunt tineri, care nu stiu ce implica o astfel de decizie! Mi-a placut raspunsul tau! Bafta!

| FerLin a răspuns (pentru superdorex):

Multumesc pentru apreciere!

| carpediem a răspuns:

Deja te-ai hotarat, nu o sa asculti de sfaturile de aici. In sinea ta vroiai o "aprobare" sa te duci cu fostul. Nu stiu ce face sotul pe acolo insa daca esti corecta cu tine si cu el, inchei cu sotul si te duci cu fostul, dar anunti sotul, sau nu anunti sotul si termini cu fostul. Oricum deja eziti. Indecizia e funesta, la fel ca si alegerea proasta. Eu in locul tau, cred, as fi asteptat sa termine sotul cu plecarile (daca va iubiti) as vorbi cu el ca nu merge la infinit cu plecariile. Si pana vine ia si tu vibrator sau nu stiu.

| DanAmarandei a răspuns:

Mergi la sotul tau! E foarte greu pentru un cuplu sa ramana ani de zile impreuna fara sa fie aproape, de-aia nici relatiile la distanta nu prea tin. Normal ca iti lipsesc tandreturile si mangaierile unui barbat, dar daca le vrei totusi pe ale sotului tau, du-te la el, gaseste-ti si tu ceva de munca acolo. Vei obtine atat cuplul de care un om matur are, in general nevoie (si chiar cu sotul tau), si un venit mai mare. Iar daca consideri ca stai aici pentru x, y (mama, tata, copii) sau ca sa termini un doctorat sau ceva, asuma-ti. Asta te poate costa cuplul. Succes!

| AlinaaAli a răspuns:

Pai chiar tu ai zis ca dupa mai multe intalnii se poate ajunge la altceva! deci daca iti iiubesti sotul cu adevarat nu o sa te mai intalnesti cu fostul iubit! parerea mea!
cred ca sotul tau e plecat dincolo atat pentru tine cat si pentru el, e plecat acolo pentru ca daca sta in Romania nu poate sa iti ofere aproape nimic dint-un salar de 700 de leiwinking si nu ar fi corect ca el sa lucreze acolo ca sclavul ca sa trimita bani si tu sa il faci pe la spate cu fostul iubit!
mai gandeste-te inainte sa te intalnesti cu el!
daca esti asa singura mergi la mama ta sau sora daca ai si stai la ele cand e sotul tau plecat sau ma ia o fata sa stea cu tine, gaseste-ti un loc de munca unde sa te solicite cat de cat psihic macar si asa dimineata mergi la munca si seara nu mai ai chef de intalniriwinking!

| eliaclodia a răspuns:

Din momentul in care nu ai mai suferit pentru sot, tu ti-ai vazut propria suferinta care e greu de suportat. Drept urmare na ca ai facut greseala sa cauti in suferintele fostului, sa nu te mai simti pe tine, ceea ce e ...reluare la ce? nu stii cum a fost! Pentru o plata in sex, o sa faci varza tot.

| eliaclodia a răspuns:

Din momentul in care nu ai mai suferit pentru sot, tu ti-ai vazut propria suferinta care e greu de suportat. Drept urmare na ca ai facut greseala sa cauti in suferintele fostului, sa nu te mai simti pe tine, ceea ce e ...reluare la ce? Nu stii cum a fost! Pentru o plata in sex, o sa faci varza tot. Intreaba--l pe sot, daca vrei, cum te poate ajuta.

| eliaclodia a răspuns:

De ce nu ai curajul inainte de toate sa vorbesti cu sotul tau, ca iti dau tarcoale tot felul de idei, ceea ce este firesc si ca te simti slaba, sa te ajute cu ceva. Poate si el o sa-ti destainuie acelasi lucru, in timp ce erai culcata pe o ureche.

| Archangells a răspuns:

Daca tu simti ca te-ai departat de sotul tau si pasiunea incepe sa dispara, dat fiind ca nu este o relatie de casatorie normala intre voi, ai dreptul sa il parasesti si sa iti cauti fericirea in alta parte.Dar gandeste cu inima inainte nu cu hormonii...

| dannys a răspuns:

Daca iti iubesti sotul, eu zic sa te opresti k poate se aprinde flacara iubirii.

| Claudela a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu sotul tau, sa incercati sa rezolvati problema plecarilor lui in strainatate; Poate sa numai plece deloc...sau sa incerce sa vina mai des acasa.
Cat despre intalnirile cu "fostul tau prieten" ai mare grija sa nu devina dintr-un "fost" un "actual".Ar fi incorect fata de sotul tau care munceste in strainatate pentru a va asigura un trai decent.
Raspunsul este in inima ta...dar mai bine te desparti de sotul tau.decat sa il inseli si sa ai remuscari dup aceea...

| anonima9876 a răspuns:

Eu cred ca daca iti iubest sotul cu adevarat nu ar mai trebui sa te intalnesti cu fostul prieten si ca sa rezolvi faza cu singuratatea vb serios cu sotul tau si spune-i k te-ai saturat de situatia asta si ca nu iti place sa stai singura spune-i k vrei sa te muti si uh cu el in strainatate.Trebuie sa vb cu el sa-i spui ce simti.Si daca continui sa te vezi cu fostul iubit o sa se complice situatia asa ca ia atitudine cat mai repede si vb cu sotul tau.asta este parerea mea...

| cineva_1983 a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri.am sa tin cont de ele

| cineva_1983 a răspuns:

Imi iubesc sotul si-mi lipseste enorm si imi dau seama cate sacrificii face pentru mine dar a fost un impuls de moment.cu fostul nu am nici o legatura doar de prietenie nici nu a spus ca ma iubeste si nici nu vreau sa am o relatie cu el.m-am gandit ca nu cred ca pe parcursul timpului el va vrea mai mult decat o simpa prietenie.nu mi-am inselat sotul niciodata si nici nu vreau s-o fac numai ca simt nevoia de prietenii pe care nu-i am si de aceea l-am considerat prieten pe fostul dar doar atat si am vrut sa stiu ce parere aveti daca voi putea avea o simpla prietenie cu el sau daca va exista mai mult ma opresc aici.am vazut ca nu toti au inteles ce am vrut eu sa spun.

| superdorex a răspuns (pentru cineva_1983):

Ma bucur ca ai explicat acest lucru sa stii! Eu stiu ce inseamna sa fii intre straini de aceea am condamnat ceea ce ai cerut tu si felul in care te-ai exprimat:
,, in rest stau singura si m-am cam saturat de singuratatea asta si am inceput sa ma intalnesc cu un fost iubit dar doar ca prieteni"
Eu nici nu as fi stat pe ganduri, gandeste-te sa te vada cineva cunoscut cu el si atunci? te-ai gandit la consecinte? Ca il omori pe sotul tau?
Deci evita acest om pe cat posibil, de nu a fost sa fie lasa-l in plata domnului! Tu ramai aceeasi femeie stapana pe tine si pe sentimentele tale! Toti avem rataciri sa stii nu esti singura si sa ceri sfatul nu e o rusine! Apreciez enorm ca uite ai raspuns la tot ceea ce am crezut noi aici si ne-am dat cu parerea! As fi onorat sa fim prieteni aici, iti voi trimite o cerere de prietenie! Pa si ai grija de tine!

| cineva_1983 a răspuns:

Nu asteptam nici o aprobare doar un sfat si am dat funda acelei persoane pentru ca eu sunt singura care poate lua o decizie si inainte de toate sa ma gandesc daca merita sau nu sa fac un lucru.fiecare a inteles ce a vrut sau fiecare a presupus ce este in inima mea dar de fapt nu stie nimeni.sincer daca vroiam sa fac ceva nu va mai intrebam pe voi.voi credeti ca am dat funda ca apea persoana ma incurajat sau ce ca nu prea am inteles ce ati inteles voi? eu am inteles ce trebuia sa inteleg si am inteles ca nu e bine ceea ce fac si doar atat. oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi