| Tony_Best_2003 a întrebat:

Astazi matusa mea mi-a spus ceva ciudat.........ca ea aude cand este singura si este liniste cum se bate toaca.de la ce este asta? ea nu este nebuna dau funda rog seriozitate

11 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

O fii frigiderul, o talanga din aia atarnata in bataia vantului, ceasul cu pendula al vecinului rezemat de calorifer... sunt atat de multe situatii.

| Tony_Best_2003 explică (pentru cristimihailov):

Pai ea mi-a spus ca aude asta cand sta vreo 30 min in liniste totala si aude continu si cica daca intra mama mea in camera ei se opreste dintr-o data...si daca o intreaba ea spune ca nu aude nimic

| cristimihailov a răspuns (pentru Tony_Best_2003):

Am inteles. Pare a fi mai mult o chestie de tipul placebo.
Se concentreaza si doreste sa auda un asemenea zgomot si il aude.
Si tu daca te chinui un pic si te concentrezi asupra unui tiuit in urechi o sa ajungi sa il auzi foarte tare.

Cam pe acelasi principiu banuiesc ca este si aici.

| Tony_Best_2003 explică (pentru cristimihailov):

Am vorbit din nou cu matusa si mi-a spus ca nu sr concentreaza pe nimic.......se trezeste din somn dimineata si incercand sa mai adoarma aude toaca.

| Tony_Best_2003 explică (pentru cristimihailov):

Si ea chiar nu isi doreste asta.prima data cand a auzit asta s-a speriat

| cristimihailov a răspuns (pentru Tony_Best_2003):

Salut,

Gandeste-te altfel: tu nu auzi toaca, altcineva nu aude toaca. Doar matusa ta, in momentul unei pauze destul de lungi. Daca mai apare cineva prin preajma, toaca dispare.

Din toate aceste afirmatii, ti se pare ca toaca exista sau este o perceptie a matusii tale?

Si nu vorbesc de nebunii sau alte afectiuni psihice, nu sunt nici in domeniu si nici nu e treaba mea sa clasific oamenii.

Dar, luand calea probabilitatilor, cea mai probabila solutie este ca matusa ta reuseste sa perceapa acest zgomot.

Acum aceasta perceptie poate fi datorata:
- unei situatii reale (ceva ce emite un zgomot constant chiar exista), ceea ce inseamna ca miscandu-te prin zona ai putea sa il auzi si tu.
- unei situatii formate (acel zgomot nu este fizic).

Eu inteleg ca pentru primul ar fi bine sa o intrebi pe matusa ta daca reuseste sa auda zgomotul si in alte locatii.

Pentru a doua situatie, aici e mai complicat...

Incearca sa elimini variabele intai.
As merge cu eliminarea cauzei fizice.

| Tony_Best_2003 explică (pentru cristimihailov):

Sau poate este din cauza bauturii. De ani de zile bea dincauza unui necaz

| Tony_Best_2003 explică (pentru Tony_Best_2003):

Da este in capul ei si doar acasa in camera ei in linistea totala a dimineti nu are cum sa fie reala deoarece ea o aude in cursul saptamanii iar toaca bate doar duminica

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Normal, trebuie sa fii nebun sa crezi ca cineva care aude toaca si poate chiar clopote in beci sa crezi ca e o persoana in neregula. Misterul e rezolvat - Noi suntem nebuni.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Prea multa religie face damage la creier.

| Tony_Best_2003 explică (pentru Ecaterina2016):

Pai ea nu crede in dumnezeu .....si nu este foarte credincioasa deci...

.