| Sweety27 a întrebat:

Aceasta intrebare e doar pentru FETE 23-27 ani. Am ajuns la o varsta la care incep sa simt lipsa unei confidente. Sunt o fata normala, am o relatie serioasa, am o cariera insa nu am nici o buna prietena (doar cunostinte). Problema asta o am pentru ca de mica am tot fost retrasa si am crezut ca in viata cariera e cea mai importanta. Totusi sunt norocoasa ca am un iubit care imi e si cel mai bun prieten. Dar totusi nu e cum ar fi o prietena FATA. Stiti fetelor acea prietena pe care o suni sa-i zici orice mic eveniment neinsemnat, sau cea cu care povestesti ultima editie de la Un Show Pacatos si va distrati cat de... sunt alea. laughing). Sau prietena aia cu care te vezi cand te certi cu iubitul si iti versi toti nervii facandu-l in toate felurile iar ea te intelege perfect. Mai e cineva pe aici cu aceeasi problema ca mine?

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| milan9 a răspuns:

Scuze, nu sunt fata tongue
Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Este greu ca in ziua de azi sa gasesti prieteni demni de incredere.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet despre ce inseamna a fi un prieten adevarat.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu ma incadrez in categoria de varsta vizata de tine, insa pot spune ca si eu am aceeasi problema. Sincer, am ajuns sa cred ca nu exista prietena aia care sa fie mereu langa tine atunci cand ai nevoie, fara sa aiba intentii ascunse sau sa te tradeze la un moment dat.
Ma multumesc cu acele prietene-cunostinte si cu iubitul, care e si in cazul meu cel mai bun prieten happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destanuirile privin modul cum merge o relatie ori anumite detalii pe care iubitul nu le vrea destanuite, pot sa fie o problema si motiv de cearta intre tine si prietenul tau, caz in care astea pana acum nu s-au intamplat deja.

Cred ca cel mai bun confident ar trebui sa fie prietenul tau, pana la urma trebuie sa intelegi ca anumite probleme ale tale, o pot impovara pe prietena ta, o pot scarbi de ideea de a avea prieten, gandindu-se ca poate sa pateasca exact ca tine, fara sa-si dea seama ca totusi, oamenii sunt diferiti.

Prietena confidenta gasesti pe toate drumurile, problema este ca nu faci diferenta dintre limita celor private si secrete de prietene, anumite detaliiu te transforma intr-o persoane simpla, lipsita de partea acea "enigmatica", fara sa-ti dai seama prea multa destanuire te departeaza de fiecare prietena confidenta, gandindu-se ca daca dezvalui asa multe detalii despre prietenul tau, poate asa faci si cu ea.

In situatia ta, am convingerea ca exista destule fete!

| HaHaGirl a răspuns:

Cand ma despart de cineva eu pe ea o injur laughing...dar totusi e mereu alaturi..nu nu am problema ta dar inteleg, din pacate am doar 21 laughing

| Sidonia07 a răspuns:

O asemenea persoana ne cam lipseste tuturor din pacate, iar pricipalii vinovati suntem totusi chiar noi! Adesea suntem prea naivi si credem tot ceea ce ni se spune, uitand ca nu tot ce zboara se mananca! Dupa toate persoanele cu care am avut placerea sau neplacerea sa intru in discutie sau sa ma imprietenesc, am ajuns la concluzia ca prietenii sunt de mai multe tipuri, toti incadrandu-se in niste tipologii fixe, parca trase la xerox.

| MauvaisRose a răspuns:

Nu vreau sa am o prietena cu care sa povestesc ultima editie a jegului ala de emisiune.
asa, sa povestim nimicuri, si sa facem dintr-un rahat alt subiect de conversatie de rahat, atunci merge.

cum am zis de atatea ori, toti ne confruntam cu astfel de momente, caci lumea vine si pleaca, raman doar cei de calitate, care sunt rari, depinde ce vrei sa ai langa tine, oameni de calitate, sau mediocri.
chimia e totul, iar de aici... poti incepe si cu confidentele.
eu inteleg ca iubitul tau nu e de-ajuns, dar iti zic eu ca baietii sunt confidenti mai buni decat fetele.
eu prefer baietii ca amici, fetele sunt mai ipocrite, rautacioase, barfitoare.
baietii nu poarta dusmanie, ca fetele, ai vazut, cand se cearta, sau se bat, in secunda urmatoare beau o bere.
nu vreau sa generalizez, ca numai limitatii generalizeaza, dar ti-am zis care sunt diferentele semnificative intre baieti si fete cand e vorba de prietenie.

si btw, in viata, nu prea le poti avea pe toate.
ai cariera, ai un iubit, dar la capitolul prietene nu stai bine.
trebuie sa te gandesti si la asta, dar nu inseamna ca trebuie sa stai degeaba, si sa nu cauti persoane de calitate.
hai bafta!

| DanaQ a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, in sensul ca nici eu nu am o prietena pe care sa o pot numi ''confidenta'' sau in rice caz, o prietena de incredere, cu care sa fiu mai ceva ca niste surori. Am cunoscut tot felul de persoane in timp, insa cu niciuna nu am fost pe aceeasi lungime de unda si daca am vazut ca nu-s pe caracterul meu, m-am retras si am pastrat o simpla amicitie si in prezent. Ce am observat este ca nu trebuie sa ai o legatura prea stransa cu nimeni, decat cu mama ta tongue, caci la un moment dat inevitabil apar discutiile, iar din cel mai bun amic/a, iti poate deveni cel mai aprig dusman, caci iti cunoaste toate punctele slabe... Asadar, mai bine fara, decat cu o prietenie de forma. Prietenii sincere, adevarate rar mai exista in ziua de azi... si asta din cauza vremurilor trecute si prezente. Asadar, sa nu regreti!winking

| badoiucris1221 a răspuns:

Inteleg perfect. o persoana careia sa-i poti spune temerile si gandurile tale asa cum sunt fara teama. un prieten e un dar pretios.