| Elial a întrebat:

Am o problema. M-am certat cu cea mai buna prietena a mea si nu stiu cum sa ma impac cu ea. Dar intr-un fel nu prea as vrea sa fac eu primul pas...normal eu sunt suparata pe ea.nu ea pe mine si nu stiu cum sa ma impac cu ea. Vreun sfat ceva?

Răspuns Câştigător
| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

E si normal ca intr-o prietenie sa existe certuri ca de alt fel nu se numeste prietenie. Daca vezi ca si tu nu zici nimic si nici ea si ai asteptat mult ca sa faca ea primul pas si nu s-a intimplat asta atunci trebuie pur si simplu sa discutati asa din senin pe mess ori skype ori alte site-uri de conversare. Discutia trebuie sa inceapa cam asa:Salut(astepti raspuns), ce faci(astepti raspuns) si continui discutia tot asa mei departe, daca observi ca ea iti raspunde la intrebari totusi isi doreste la fel ca si tine sa va impacati din nou, daca inceputul conversatiei merge bine ar trebuie sfirsitul sa mearga si mai bine, la un moment dat poti sa auzi de la ea prin conversatie asl fel de cuvinte:gata nu o mai pot tine asa vreau ca sa ne impacam din nou pentru ca nu ma simt bine, esti de acord sa ne impacam? tu spui da si prin acest fel deveniti din nou prietene printr-o solutie foarte simpla.

Daca totusi ea nu te inttreaba astfel de cuvinte incerci tu sa ii explici printr-o metoda mai ascunsa, ca o metafora, adica nu ii spui exact in fata si o inttrebi daca vrei sa ne impacam dar cumva ii povestesti de cele intimplate care au creat aceasta situatie si ii spui ca te-ai gindit mult la sta sia fost intimplator, ii spui ca intr-o pritenie te poti astepta la orice asa ca cearta nu ne va desparti pentru ca noi stim asa o invingem. E ceva de genul exact asta e si la voi. Daca incerci sa-i explici astfel cu siguranta va veti impaca si va reveni totul la normal. Sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutor, mult succes!

11 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Asteapta. daca tu esti suparata pe ea trebuie sa isi dea seama si ea ca a gresit, si poate te va suna.eu asa fac de obicei.cand ma supar pe cineva(desi nu ma tine mult supararea), am orgoliul meu, si astept sa ma sune persoana respectiva, sa clerfifice situatia. daca este o prietena buna te cauta., dar doar daca a gresit ea.
daca e vina ta, pur si simplu o suni tu si iti ceri scuze, ii spui ca tii mult la ea si vrei sa va intelegeti la fel de bine in continuare.

| ATHOS a răspuns:

Daca tu in urma unei analize a evenimentului vei constata ca tu esti cea care a gresit corect ar fi sa-ti ceri scuze. Printre multe altele si acesta este un semn al unei prietenii adevarate!
Iti doresc multa intelepciune!

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Chiar tu spui ca e cea mai buna prietena a ta si din cauza asta ar trebui sa treci peste orgoliul asta al tau daca vezi ca ea nu iti spune nimic si sa vorbesti cu ea.sa va impacati si sa uitati motivul certei. O prietenie trece si prin foc, vorba aia...si daca iti doresti sa te impaci cu ea nu inteleg de ce sa nu faci tu primul pas.nu neaparat sa iti ceri scuze sau ceva de genul asta. dar sa vorbiti si sa vedeti ca o prietenie e mai important decat orice lucru si indiferent care ar fi fost motivul pentru care v'ati certat sunt sigura ca poate fi uitat de data asta... oricine merita a 2a sansa mai ales cand e vorba de o prietena adevarata. cu toate ca daca ea te'ar considera prietena adevarata cred ca si'ar cere macar scuze si tu ar trebui sa le accepti.nu stiu. poate ar trebui sa ii spui ca daca te considera o prietena adevarata macar scuze ar fi putut sa isi ceara si sa incerce sa salveze ceva.

| claudiea79 a răspuns:

Dai un telefon invit-o la un suc sau mergi la ea cu un carton de prajiturii

| hax0r a răspuns:

Buy a double dildo

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Unde am pus e ceva de genul, am scris ca in dragoste si in razboi totul e permis, dar am pus niste semne care cred ca nu se accepta si de aceea nu ai vazut acest proverb in raspuns, sorry!

| MaDroghezCuFericire a răspuns:

E si normal ca intr-o prietenie sa existe certuri ca de alt fel nu se numeste prietenie. Daca vezi ca si tu nu zici nimic si nici ea si ai asteptat mult ca sa faca ea primul pas si nu s-a intimplat asta atunci trebuie pur si simplu sa discutati asa din senin pe mess ori skype ori alte site-uri de conversare. Discutia trebuie sa inceapa cam asa:Salut(astepti raspuns), ce faci(astepti raspuns) si continui discutia tot asa mei departe, daca observi ca ea iti raspunde la intrebari totusi isi doreste la fel ca si tine sa va impacati din nou, daca inceputul conversatiei merge bine ar trebuie sfirsitul sa mearga si mai bine, la un moment dat poti sa auzi de la ea prin conversatie asl fel de cuvinte:gata nu o mai pot tine asa vreau ca sa ne impacam din nou pentru ca nu ma simt bine, esti de acord sa ne impacam? tu spui da si prin acest fel deveniti din nou prietene printr-o solutie foarte simpla.

Daca totusi ea nu te inttreaba astfel de cuvinte incerci tu sa ii explici printr-o metoda mai ascunsa, ca o metafora, adica nu ii spui exact in fata si o inttrebi daca vrei sa ne impacam dar cumva ii povestesti de cele intimplate care au creat aceasta situatie si ii spui ca te-ai gindit mult la sta si-a fost intimplator, ii spui ca intr-o pritenie te poti astepta la orice asa ca cearta nu ne va desparti pentru ca noi stim asa o invingem. E ceva de genul exact asta e si la voi. Daca incerci sa-i explici astfel cu siguranta va veti impaca si va reveni totul la normal. Sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutor, mult succes!

| MaDroghezCuFericire a răspuns:

Hei vise colorate eu am scris prima asta
si tu te-ai luat dupa mine ce nesimtita esti

| Elial explică:

Faza e ca eu m-am suparat pe ea ca am intrebat-o ce are de nu mai vrea sa iasa cu mine afara(am chemat-o afara si a zis ca nu are chef ca poate pleaca si chestii din astea.), iar eu i-am spus asa: "deci sa inteleg ca nu mai vrei sa fim prietene" si mi-a spus "...mda."

| Elial explică:

Va multumesc foarte mult! m-am impacat cu ea! :*:*:*:*:*:*:*

| thegirl12 a răspuns:

Eu personal cand ma cert cu prietena mea o las 3 zile si ma suna ea dar daca ne-am certat rau nu eu am sa fac primul pas pentru ca de fiecare data eu trebuia sa fac primul pas chiar daca era vina ei dar aCUM O LAS PE EA SA VADA CUM EA. fa si tu la fel daca nu merge spune-i sa va impacati dar ca vrei sa isi cara scuza cand ii vina ei